Trio českých oštěpařek postoupilo do finále mistrovství světa

Všechny tři oštěpařky z Dukly se i přes přísný kvalifikační limit probojovaly do finále mistrovství světa. K jistotě postupu mezi dvanáctku nejlepších musely reprezentantky poslat jejich náčiní do minimální vzdálenosti 63,5 metru.

Nikola Ogrodníková, jež nastoupila v první skupině A, limit pro postup do finále nepřekonala. Hned první pokus třetí žena světových tabulek poslala mimo výseč. Při tom druhém zase oštěp šplhal směrem vzhůru, ale zapíchl se do vzdálenosti pouhých 50,95 metru. Takový výkon Ogrodníkovou řadil před posledním, třetím pokusem na 15., předposlední místo její kvalifikační skupiny.

Druhá žena loňského ME zamířila pro radu k trenérovi Vítězslavu Veselému. A závěrečný hod už Ogrodníkové vyšel. Oštěp dolétl na metu 61,17, rázem se Češka posunula na průběžnou čtvrtou příčku. Ta jí nakonec patřila i po uzavření všech pokusů první skupiny.

 

Velmi podobný scénář se poté o 90 minut později v oštěpařském sektoru odehrával v podání Barbory Špotákové. Světová rekordmanka, dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná světová šampionka se v kvalifikaci představila s červenou jmenovkou, která označuje obhájkyni titulu.

Špotáková se k atletice vrací po porodu druhého syna Darka. A v Dauhá i ji zachránil až poslední pokus. První si Špotáková nenechala změřit, při druhém zapsala výkon 58,27 metru, což by na finále nestačilo. Před třetím se uklidnila, roztleskala hlouček fanoušků a trenérů za sektorem a rozběhla se k závěrečnému pokusu.

Oštěp se zapíchl na metě 62,15. V kvalifikační skupině B to velezkušené Češce stačilo na třetí místo. Do finále Špotáková míří ze šesté příčky, jako nejlepší Češka.

 

Vůbec poslední postupovou příčku obsadila Irena Šedivá. Výkonem 60,90 metru si zajistila premiérovou účast ve finále. Loni se do stejné fáze prokousala na evropském šampionátu v Berlíně. Přísný kvalifikační limit splnily pouze dvě oštěpařky: Číňance Lu Chuej-chuej (67,27 m) a Němce Hussongové (65,29).

 

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení