Svěchota si z SP v Sofii veze nejlepší výsledek kariéry

Nejlepšího výsledku dosavadní kariéry dosáhl na Světovém poháru v Bulharsku Ondřej Svěchota, když skončil v závěrečném podniku v Sofii na 5. místě. Marek Grycz skončil 18., Jan Kuf obsadil 19. místo. Zvítězil Brit Joseph Choong.

Ve svých osmadvaceti už dávno pomýšlel na konec pětibojařské kariéry. Po šesti letech od prvního a zároveň posledního postupu do finále závodu Světového poháru se však Svěchota znovu dočkal.

„Mám radost. Já jsem dlouho věděl, že by ve mně mohlo něco takového být, jen to prostě nešlo ven. Nikdy se to nesešlo. Ale doufal jsem, že to jednou vyjde,“ popsal po závodě.

„Byla tam v posledních letech spousta nepříjemností. Když už jsem si jednou konečně věřil, že by to mohl být dobrý výsledek, natrhl jsem si v roce 2017 v Maďarsku vazy v koleni. Ty jsem si pak před odjezdem na mistrovství světa do Káhiry utrhl úplně. Takže jsem byl na plastice předního zkříženého vazu a od té doby jsem se v tom babral.“

Jan Kuf
Jan Kuf

Poprvé v letošní sezóně se do elitní dvacítky probojoval i Marek Grycz. Průměrný šermířský výkon ho však výsledkově výš nepustil. „Marek šel do finále s cílem posbírat dost bodů, aby byl ve hře o finále Světového poháru. Někde na hraně je, ale samozřejmě kdyby byl o pět, šest míst dneska výš, bude to daleko jistější,“ mrzí trenéra Jakuba Kučeru.

Jistou účast ve finále Světového poháru má naopak Jan Kuf. V posledním podniku v Sofii skončil sice až příčku za Gryczem, v součtu všech závodů je na tom ale o mnoho lépe. „Pro Honzu byl jediný cíl úvodní části sezóny kvalifikovat se do finále Světového poháru, kde se bude bojovat o vysoké body do světového žebříčku. To splnil,“ konstatoval Kučera.

Vedle Kufa má účast ve finále Světového poháru jistou i Martin Vlach. Mezi náhradníky pro finále figurují Svěchota a Veronika Novotná.

TEXT A FOTO: Moderní pětiboj / UIPM

Pokračujte ve čtení