Špotáková věří v solidní výkony, Maslák se rozběhává

Spolu na startu je název nového svazového projektu. Do něj se s menšími závody respektujícími současná omezení a hygienická pravidla zapojilo 173 atletických oddílů a klubů po celém Česku. Závod na Sletišti v Kladně bude hlavním ze tří mítinků určených pro reprezentanty, které budou v pondělí 1. června.

Pro světovou rekordmanku Špotákovou to bude první závod od říjnového mistrovství světa v Dauhá, kde výkonem 59,87 skončila devátá. „Nehodila jsem tam ani 60 metrů a doufám, že na Kladně tu hranici přehodím. Kdybych nehodila 60, tak budu nespokojená,” řekla novinářům.

Po dlouhém tréninku si už potřebuje otestovat formu. „Nějaké signály z tréninku jsou, ale ten závod bude zvláštní. Nebudou tam diváci, budu se muset vyhecovat sama,” uvažovala dvojnásobná olympijská vítězka, která v zimě začala trénovat s bývalým Staňkovým koučem Janem Tylčem.

V době uzavření sportovišť musela stejně jako ostatní atleti improvizovat, ale tréninkové podmínky nakonec nebyly tou největší komplikací. „Horší bylo, že jste se nemohli ani setkat s fyzioterapeutem, nebyla regenerace. Když tohle chybí, tak se to pak projeví. Makáte v karanténě a jste bez té péče. Nasčítá se to. Malé problémy tam byly, ale už je to snad v pořádku,” řekla osmatřicetiletá Špotáková.

Maslák byl v úvahách o svém výkonu při závodní premiéře pod otevřeným nebem umírněnější. Chyběly mu rychlé tréninky v tretrách. „Před dvěma týdny bych řekl, že poběžím dost strašně. Teď jsem ale měl dobré tréninky, tak doufám, že předvedu dobrý výsledek,” uvedl.

Když byly kvůli koronaviru pro letošek zrušeny všechny vrcholné atletické akce, rozhodli se s trenérem Daliborem Kupkou pro obdobný model letní sezony jako loni. „Zase nebudu běhat tenhle rok čtvrtku a zaměřím se na sprinty,” prozradil.

V zájmu přípravy na halu, kde je silnější než venku, loni vynechal říjnové MS v Dauhá. Obdobný model hodlá před olympijskou sezonou aplikovat i tentokrát, i když teprve v srpnu a září by mohly začít mezinárodní mítinky. „S trenérem ani nemyslíme na září, protože bychom se chtěli připravovat na halu. Snažíme se to přežít v kvalitním tréninku, ale hlavně ve zdraví,” dodal semifinalista OH 2012 a 2016.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení