Samková je po výhře v Gruzii v čele Světového poháru

Snowboardcrossačka Eva Samková pošestnácté v kariéře ovládla závod Světového poháru. V gruzínském Bakuriani dokázala vyhrát všechny své jízdy včetně velkého finále. Díky triumfu se navíc před posledními dvěma závody sezony posunula do čela průběžného hodnocení seriálu.

Po středečním vítězství v kvalifikaci zvládla Samková naprosto s přehledem také čtvrtfinále, a to stylem start-cíl. Hned v úvodu se ujala vedení a vytvořila si pohodlný náskok. Krok s českou reprezentantkou zvládla udržet pouze Američanka Faye Gulliniová, Samkovou v čele ale ohrozit nedokázala, a tak vybojovala alespoň druhé postupové místo.

Ve hvězdně nabitém semifinále nastoupila Samková po boku Gulliniové, další Američanky Lindsey Jacobellisové a Francouzky Chloe Trespeuchové. Start byl oproti čtvrtfinále o poznání vyrovnanější a po úvodní strkanici se vedení ujala Jacobellisová, přičemž Samková se propadla až na čtvrté místo. Zhruba v polovině trati ale česká závodnice skvěle proskočila mezi Gulliniovou a Trespeuchovou, zařadila se za vedoucí Jacobellisovou a těsně před cílem dokázala o centimetry předjet i jí.

To největší drama se však strhlo až v závěrečném boji o medaile. Ve velkém finále doplnily Samkovou s Jacobellisovou do té doby průběžně vedoucí žena Světového poháru Italka Michela Moioliová a Francouzka Julia Pereira de Sousaová.

Po dalším velmi vyrovnaném startu musela česká závodnice hned v první klopené zatáčce řešit velký problém, skvělým přeskočením prkna vedoucí Moioliové se však dokázala vyhnout kolizi. Zároveň příliš neztratila rychlost, a tak se v další zatáčce prosmýkla kolem Moioliové na první místo. Po zbylou část trati musela Samková bránit těsný náskok, to se jí však povedlo i ve velmi napínavém finiši, po kterém si mohla od plic vítězně zakřičet.

Důvodů k oslavě měla olympijská vítězka ze Soči 2014 a bronzová medailistka z Pchjongčchangu 2018 opravdu dost. Pošestnácté v kariéře ovládla závod Světového poháru, navíc díky vítězství a umístění závodnic za ní – druhá Pereira de Sousa, třetí Jacobellisová a čtvrtá Moioliová – právě Italku přeskočila v čele průběžného hodnocení seriálu.

FOTO: FIS
TEXT: Czech Ski

Pokračujte ve čtení