Černý na Julisce trénuje Issovou, připravuje ji na roli Dany Zátopkové

„Na tréninky se strašně těším. Považuji to za velké štěstí. Je mi 38 a začínat se 158 cm s oštěpem asi není úplně ideální nastavení, ale mám pro to nejlepší platformu, protože tady mám trenéra Rudolfa Černého, občas mě koučuje Bára Špotáková, Honza Adensam dělá kondiční trénink. Jsem díky tomu na vrcholu blaha,“ říká herečka Martha Issová, která dochází házet oštěpem na pražský stadion Juliska dvakrát týdně.

Důvod? Pod dohledem vyhlášeného kouče se připravuje na film Zátopek, který se začne natáčet koncem dubna. Děj bude zasazený do bouřlivého roku 1968 a čtyřnásobný olympijský vítěz se ve vzpomínkách bude vracet ke své slavné sportovní minulosti.

 

Ve snímku, který režíruje partner herečky David Ondříček, ztvární Danu Zátopkovou. „Nevím, jestli by ho to napadlo, kdybychom spolu nežili, nebo ne, každopádně David tvrdí, že největší důvod byl, že máme obě s Danou stejně velký nos. Takže to rozhodlo.“

„Je to opravdu sportovní film“

Poprvé se s paní Zátopkovou viděli před třemi lety, když David Ondříček točil dokument o Emilu Zátopkovi. „Dana tam mluvila a mluvila moc krásně. Tak jsme se setkali poprvé a tehdy mi Dana řekla: Hlavně musíš dávat pozor, abys u toho hodu nevypadala jako zlomená lilie,“ vzpomíná na první radu od oštěpařské legendy Martha Issová.

A jak se hází oštěpem technikou Dany Zátopkové? „Takové retro. Základy jsou podobné, jako že musí být oštěp u hlavy, ale technika je jiná. Nejde nám o metry, ale napodobit ji, včetně po odhodu závěrečného poskakování na pravé noze,“ vysvětluje oštěpařský trenér Rudolf Černý, který má v péči oštěpařské hvězdy Barboru Špotákovou a Nikolu Ogrodníkovou.

 

Není tajemstvím, že slavného vytrvalce Emila Zátopka si zahraje herec z Dejvického divadla Václav Neužil. „Taky poctivě běhá. Viděla jsem ho a musím říct, že běhá skvěle. Trénuje zase s Honzou Pernicou. Měla jsem z toho velkou radost. Začíná se mi zdát, že se Vašek do Emila už přetransformovává, že už si trochu myslí, že je Zátopek,“ říká Martha o svém hereckém kolegovi.

„V rámci vyprávění příběhu je ve filmu sportu opravdu hodně. Je to opravdu sportovní film. Je tam několik závodů krajských a obě olympiády – Londýn a Helsinky. Reálně toho sportu je tam skutečně hodně. Myslím, že Dana a Emil Zatopkovi byli výjimeční sportovci i lidé. Jejich příběh mě oslovuje a oceňuji, že v době helsinské olympiády, kdy byl svět nekompromisně rozdělený, bylo Zátopkovou prioritou šířit přátelství. Nemělo by se na to zapomínat,“ dodává Martha Issová.

Premiéra filmu Zátopek je zatím plánována na polovinu příštího roku.

FOTO: Ivana Roháčková

Pokračujte ve čtení