První test výkonnosti pro rychlostní kanoisty bude v červnu

V duklácké žluté loděnici nemají lodě jen veslaři ale i rychlostní kanoisté tu mají naskládané svoje kajaky a kánoe. I oni je už smáčí ve Vltavě. Třeba Jana Ježová už jezdí s pádlem na podlaze jen při rozcvičení, může naplno trénovat, a pokusit se splnit sen – chce být u olympijské premiéry kanoistek v Tokiu.

Dlouhodobě nejlepší česká kanoistka Jana Ježová i další rychlostní kanoisté vyhlíží letošní závody. „První domácí test výkonnosti je pro reprezentační družstva seniorů i juniorů plánován v polovině června. S velkou pravděpodobností nepůjde o standardní závody, ale o reprezentační testy, jejichž forma i obsah budou přizpůsobeny aktuálním opatřením kvůli šíření viru,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kvůli pandemii nemoci COVID-19 zrušila Mezinárodní kanoistická federace ICF evropskou olympijskou kvalifikaci i Světový pohár v Račicích, definitivně odvolala také Světový pohár v Duisburgu. Neproběhne ani červencové mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Brandenburgu. Zrušen je i Super Cup v Oklahomě, jenž se měl konat dva týdny po olympijských hrách v Tokiu. Ty se však po dohodě Mezinárodního olympijského výboru a japonských organizátorů posunuly o rok, uskuteční se až od 23. července 2021.

V kalendáři ICF však zůstává premiérové mistrovství světa v neolympijských disciplínách v Szegedu, z července je ovšem posunuto na září a o dalším vývoji se rozhodne 15. května.

Evropská kanoistická asociace ECA se zatím rozhodla zrušit nebo posunout všechny závody plánované do poloviny srpna. V květnu pak má rozhodnout o programu evropských soutěží v rychlostní kanoistice na další měsíce – jedná se o mistrovství Evropy seniorů v Rumunsku či o šampionát juniorů a závodníků do 23 let v Moskvě. První domácí nominační klání je předběžně plánováno na přelom července a srpna.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení