Parašutisté Dukly Prostějov jsou armádními mistry světa

Armádní reprezentace parašutistů z Dukly Prostějov se zúčastnila 42. mistrovství světa CISM vojenského parašutismu, které pořádala maďarská armáda od 10. do 21. srpna na 86. vrtulníkové základně v Szolnoku.

Tým českých parašutistů ve složení Libor Jiroušek, Jakub Pavlíček, Miloslav Kříž, Oldřich Šorf a Bonifác Hájek (+ kameraman skupinové akrobacie Petr Směšný) se stal mistrem světa v celkovém hodnocení, v přesnosti přistání obsadil 4. místo a 5. ve skupinové akrobacii.

V jednotlivcích se absolutním mistrem světa stal Oldřich Šorf (celkové hodnocení), třetí místo a bronzovou medaili bral za přesnost přistání a páté v individuální akrobacii. Dalším zlatým z MS CISM je Libor Jiroušek, který vybojoval první místo v individuální akrobacii a šesté v celkovém hodnocení. Do top 10 se ještě vešel Miloslav Kříž, když obsadil 6. místo v celkovém hodnocení a desáté v přesnosti přistání.

Průběh závodů v parašutismu vždy ovlivňuje počasí. Stejně tak v Szolnoku. Náročnější, hodně větrné, bylo při závodech přesnosti přistání. Nejhorší bylo v úterý čtrnáctého. Hned ráno přišla silná bouře, která zničila stanové městečko včetně techniky a několik lidí vážně zranily létající trosky.

Prostějovští sportovci byli tou dobou na snídani, a tak stan českého týmu hrdinně zachraňoval šéftrenér Jiří Šafanda a trefila ho letící lavice. Díky tomuto větrnému incidentu měli parašutisté na šampionátu dva dny volna, než organizátor dal vše do pořádku.

V pondělí na slavnostní ceremoniálu převzali medaile.

FOTO: Carsten Thiel, Béla Papp, Szabó László a Petr Směšný

Pokračujte ve čtení