Motokrosař století Jaroslav Falta obdržel státní vyznamenání

Celkem 38 osobností ocenil prezident Miloš Zeman ve středu u příležitosti výročí založení Československa. Mezi nimi i bývalého vynikajícího reprezentanta armádního sportu Dukla, nejlepšího českého motokrosaře 20. století Jaroslava Faltu. Od prezidenta republiky obdržel u příležitosti řádového dne 28. října 2020 státní vyznamenání, Medaili za zásluhy.

Pražský hrad seznam oceněných zveřejnil na svých webových stránkách. Vzhledem k aktuální situaci prezident republiky udělí a propůjčí státní vyznamenání v řádovém dni 28. října 2021.

Během své sportovní kariéry dokázal Jaroslav Falta šestnáctkrát vystoupat na nejlepší stupínek v závodech mistrovství světa motokrosu ve třídě 250 cc, tehdejší královské disciplíny. Za deset let účasti ve světovém šampionátu se umístil osmkrát v nejlepší desítce, třikrát byl na prvním místě průběžného pořadí.

V roce 1974 vybojoval navzdory nefér jednání sovětských jezdců titul mistra světa, o který později za přispění politiky, a hlavně kvůli zbabělému jednání československých svazarmovských funkcionářů přišel.

V motokrosové historii zůstává nesmazatelně zapsaný i přesto, že ho o světový titul připravil Rus Gennadij Mojsejev. Celý motokrosový svět však zná a uznává jen jediného mistra světa z roku 1974 – Jaroslava Faltu.

„Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj. Vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo. Já bych toto ocenění přál v příštích letech klukům ze Šestidenní, byli jsme jedna parta. A soutěžáci to měli daleko složitější, copak my, odjeli jsme dva závody a byl konec, ale oni na trati strávili šest dnů. Jména jako Mašita, Češpiva, Fojtík, Čížek, to jsou závodníci, kteří byli opakovaně nejlepší na světě a státní vyznamenání si určitě zaslouží!“ komentoval své ocenění Jaroslav Falta.

Více o Šestidenní a motocyklistech z Dukly si můžete přečíst v novém čísle časopisu Duklasport.

Pokračujte ve čtení