Pětibojař Martin Vlach má bronz z ME, třetí skončil i tým mužů

Dvě bronzové medaile získali moderní pětibojaři na evropském šampionátu v Bathu. Martin Vlach vybojoval bronz v závodě jednotlivců, když se díky skvělé střelbě a běhu probojoval na třetí stupeň vítězů z 11. místa. Dvaadvacetiletý závodník Dukly Praha získal 1460 bodů a za domácím vítězem Jamesem Cookem zaostal o 17 bodů. Od stříbra ho dělily čtyři body.

Jan Kuf byl s výkonem 1449 bodů pátý. Oba za umístění získali přímou nominaci na OH v Tokiu 2020. Zbývající český finalista Ondřej Polívka obsadil se ziskem 1369 bodů 24. místo. Tým českých pětibojařů Martin Vlach, Jan Kuf a Ondřej Polívka skončili po součtu bodů na 3. místě.

„Možná tak nepůsobím, nejsem moc emotivní člověk, ale radost mám samozřejmě obrovskou. Konečně jsem poprvé v životě v seniorech líp zašermoval. Většinou končím s pasivní bilancí, ale dneska to klaplo na 19 vítězství a 16 proher. V průběhu šermu jsem na tom byl dokonce ještě líp. Pak už jsem se jen snažil pohlídat si, abych neudělal nějakou obrovskou chybu, která by mě stála lepší umístění, což se naštěstí povedlo. Byl to super den. I pořadatelé celé ty závody zvládli dobře. Kdyby takovéhle závody byly vždycky, tak by ten pětiboj byl hned ještě krásnější sport,” smál se šťastný Martin Vlach.

„Před parkurem jsem byl hodně nervózní, naštěstí jsem měl hodně dobrý los. S koněm jsem si rozuměl už na opracovišti, tak ta nervozita trochu opadla. Do kombi už si pak docela věřím, i když tedy doufám, že to teď nezakřiknu. Ale vidím ty výsledky na ostatních závodech, takže jsem věděl, že se někam posunu. Nevěřil jsem si rozhodně na medaili, věřil jsem třeba v první šestku. Nakonec ostatní chybovali, dost tu foukal vítr. A já se posunul (úsměv),” dodal po životním úspěchu Vlach.

Pátý v jednotlivcích ale s týmovým bronzem na krku byl spokojený i Jan Kuf: „Nemůžu být nespokojený, já jsem celý den závodil hrozně hezky (smích). Možná jsem nechal pár šťouchů na šermu, ale jinak jsem nikde chybu neudělal, byl to fakt dobrý den. A Martin? Myslím, že na tohle každý čekal. On to nikdo neřekne nahlas, ale všichni jsme věděli, že až jednou konečně zašermuje, bude pak už hodně těžké se ho zbavit (smích). To je samozřejmě sranda. Martin dneska závodil nádherně, všichni jsme počítali, že bude mít nějakou medaili. On je na tom kombi úplně neskutečný.”

„Hlavně mám skvělé body do olympijského žebříčku a o to šlo asi nejvíc. Odzávodit tu dobrý závod a skončit tady co nejvýš. A těch závodů bude ještě příští rok tolik, že se vlastně nic neděje. Podal jsem na sebe opravdu dobrý výsledek. Plaval jsem líp než v semifinále, jel jsem koně bez chyby, střílel jsem dobře na ty podmínky a byl jsem s tím pátý. Ta konkurence je tak obrovská a ty rozdíly jsou tam minimální. A máme medaili v družstvech, což je paráda, že vlastně všichni tři dostaneme nějakou odměnu za to trápení tady a Martin byl dneska úplně neskutečný. Ten je opravdu extratřída,” zhodnotil Kuf.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení