Maratonkyně Joglová chce splnit kvalifikační limit na OH

Ke splnění limitu 2:29:30 si potřebuje vylepšit osobní rekord o více než sedm minut. Pokusí se o to 5. dubna v osvědčeném Rotterdamu, kde si loni posunula osobní rekord na 2:36:53 a zajistila si účast na mistrovství světa v Dauhá. Tam v horkém počasí doběhla dvacátá.

„Trénink nasvědčuje tomu, že to v mých silách je. I když můj osobní rekord je dost daleko,” řekla na dnešní tiskové konferenci dvaatřicetiletá Joglová. Pokud by se na OH kvalifikovala, nepoběží v Tokiu, ale v Sapporu, kam byly silniční atletické disciplíny kvůli očekávanému horku přesunuty.

„Minule jsem začala hrozně opatrně, víceméně jako hobík, ta příprava nebyla tak strukturovaná. Teď už to není chaos, má to hlavu a patu. Před tím jsem hodně běhala na pocity. Teď už jsem zodpovědnost přehodila na trenéra, protože mu důvěřuji,” uvedla.

Do české špičky prosadila teprve nedávno. Živila se jako fitness trenérka, ale této profesi se nyní věnuje už jen občas. Podle trenéra Červinky se ještě nedostala na hranice svých schopností. „Myslím, že potenciál leží dál, než kam dosáhla. Pokud vydrží zdravá, bude se dařit v tréninku a podaří se závod, tak limit není nereálný. Na rozdíl od dráhových disciplín má ale jen jeden pokus. Může být špatné počasí, nemusí to sednout, těch vlivů je tam hodně,” řekl.

Marcela Joglová
Marcela Joglová

Připomněl, že mezi maratonkyněmi patří Joglová i jako třicátnice k těm mladším. „Šéftrenér (Jan Netscher) si dělal věkový průměr nejlepších závodnic v Dauhá a zjistil, že Marcela je vlastně juniorka. Posunulo se to, teď vytrvalkyně dosahují nejlepších výsledků před čtyřicítkou,” dodal.
Joglovou podle něj zdobí výjimečné odhodlání.

„Je cílevědomá, koncentrovaná na výsledek. V momentě, kdy ví, co chce, a udělá pro to všechno, se pracuje mnohem lépe,” pochvaloval si. Důkazem pro něj byl dlouhý běh loni před MS v Livignu, do kterého Joglová vyrazila nalehko, načež náhle začalo sněžit. Přesto promrzlá odběhla 30 z plánovaných 35 kilometrů a ještě se omlouvala, že zbývající pětku už nezvládne. „To už se mi jako trenérovi nestalo hodně dlouho. Pochopil jsem, že její limity a ctižádost jsou úplně někde jinde než u jiných sportovců,” vzpomínal.

Díky výsledku na MS se Joglová dostala do Dukly, která ji společně se svazem finančně podporuje. Má tak zaplacené soustředění v Keni, které si loni musela hradit sama. Do Afriky vyrazí na šest týdnů v pondělí.

O den dříve si otestuje formu při půlmaratonu v Barceloně. „Tam bych si chtěla zaběhnout osobák, a když se zadaří, tak se nejlépe přiblížit limitu na mistrovství Evropy,” plánovala. Její půlmaratonský osobní rekord z předloňského závodu v Olomouci je 1:16:44, výkonnostní požadavek svazu pro účast na srpnovém evropském šampionátu v Paříži má hodnotu 1:13:11.

TEXT: ČTK
FOTO: Ivana Roháčková

Pokračujte ve čtení