Legendární oštěpařka Dana Zátopková slaví 97. narozeniny

Zástupy gratulantů si během září v trojském bytě paní Dany Zátopkové podávají kliku. Slavná oštěpařka slaví neuvěřitelných 97 let. Při návštěvách se tak příliš vrstevníků objevit nemohlo, ale hodně přicházeli mladší. Třeba zástupci současné české oštěpařské elity z Dukly Praha – Vítězslav Veselý, Nikola Ogrodníková, Irena Šedivá a Nikol Tabačková.

V předstihu pogratuloval i ministr obrany Lubomír Metnar, který přišel spolu s hudebníky z Ondráše a s Danou si zazpívali pár jejích milovaných moravských lidovek. „Paní Dano, přeji pevné zdraví a neutuchající elán!“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar při návštěvě Dany Zátopkové. Ta mu za blahopřání nechala zahrát písničku Vysoký jalovec. Dana Zátopková dostala i hodně gratulací dopisem a přijala mobilní blahopřání.

Se všemi si olympijská vítězka z roku 1952 v Helsinkách popovídala a dobrým červeným či medovinou přiťukla. Hodně se povídalo a vzpomínalo. Třeba na Ťopka, jak dodnes něžně nazývá svého věhlasného muže, vytrvalce Emila Zátopka.

 

O atletiku se paní Dana stále živě zajímá. A hlavně o oštěp. Vždycky si ráda povypráví s Janem Železným a Barborou Špotákovou, kteří stejně jako ona slavili olympijské triumfy.

A tak nezbývá, než paní Daně z celého srdce pogratulovat. Ale gratulace míří i do atletického nebe Emilovi. Jejich příběh je ještě úžasnější tím, že se oba narodili ve stejný den – 19. září 1922.

Takže si s paní Danou nalijme pohár jejího oblíbeného Modrého Portugalu a vypijme ho na její zdraví.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení