Královně českého sportu Ester Ledecké tleskali vestoje

Po dvouleté pauze se na trůn pro nejlepšího sportovce České republiky vrátil zástupce ASC Dukla. Už od únorových zimních olympijských her v Pchjongčchangu nebylo pochyb, že v 60. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů bude kralovat Ester Ledecká. Dvojnásobná olympijská šampionka porazila soupeře o parník.

Anketu Sportovec roku ovládla s rekordním náskokem. Přišla na pódium, usmála se a ještě než převzala pozlacenou korunu, diváci v Kongresovém sálu pražského hotelu Hilton Prague povstali a olympijskou hrdinku z lyžařského superobřího slalomu a snowboardového paralelního obřího slalomu odměnili dlouhotrvajícím potleskem. „Musela jsem to rozdýchat, něco takového jsem nečekala,“ přiznala po vyhlášení „zimní královna“.

Její vítězství přineslo premiérový triumf pro obě sportovní odvětví, která reprezentuje. Titul Sportovec roku nikdy nezískal žádný snowboardista ani alpský lyžař. Pozoruhodná je i její převaha. Za šedesát ročníků ankety nikdy vítěz nevyhrál s takovým náskokem. Ledecká odskočila Martině Sáblíkové o 759 bodů.

Přesto za uplynulé období nemá nejsilnější moment. „Nevím. Neberu to tak. Bylo toho strašně moc. Hrozně jsem si to užila. Doufám, že příští rok bude stejně úspěšnej a krásnej, jako tenhle.“

Třiadvacetileté hvězdě se zamlouvá také nová sezona, i když na jejím začátku řešila nepříjemnost se zlomenou kůstkou v levé ruce. „Naštěstí se to podařilo včas spravit a nepřišla jsem o žádný start,“ usmívala se.

„Jsem blázen, jezdila bych furt, ale naštěstí mám trenéry, kteří mě brzdí,“ culila se. „Dobře jsme to zkraje nakopli. Jak na snowboardu, tak na lyžích. Stihla jsem spoustu závodů, z čehož mám obrovskou radost. Je to – včetně přesunů mezi disciplínami – hodně náročné, ale jsem ráda, že mám další zážitky a učím se nové věci.“

Evergreenem probíhající sezony je dilema, kterému šampionátu dá Ester v únoru přednost. Prakticky se překrývají a nedají se oba stihnout. „Každého to zajímá, ale já pořád ještě nevím, jestli pojedu do Ameriky na prkno, nebo do Švédska na sjezdovky,“ krčila rameny.

Do elitní desítky se dostala ještě jedna členka Dukly, bronzová olympijská medailistka Eva Samková, která cenný kov vybojovala ve snowboardcrossu. Do Prahy se nemohla dostavit, protože závodila v italské Cervinii, a tak diváky aspoň pozdravila z videonahrávky.

Armádní klub zastupoval i dráhový cyklista Jakub Šťastný z Dukly Brno, který v juniorské kategorii obsadil třetí příčku.

Výsledky ankety Sportovec roku 2018:

1. Ester Ledecká 2034 b.

2. Martina Sáblíková 1275

3. Michal Krčmář 1254

4. David Pastrňák 1090

5. Veronika Vítková 1023

6. Martin Šonka 999

7. Karolína Erbanová 965

8. Eva Samková 957

9. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková 939

10. Petra Kvitová 840

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení