Hlavním motivem pro Tokio 2020 je vítězný postoj Věry Čáslavské

V Riu měli sportovci na oblečení postavičku legendárního běžce Emila Zátopka, pro Tokio je inspirací trojnásobná zlatá medailistka z Tokia 1964 Věra Čáslavská. Český olympijský tým z oficiální kolekce zveřejnil bílé tričko a modrý batoh, které budou v prodeji pro fanoušky. Tričko má trikoloru v límečku, znak olympijského týmu na hrudi a na pravém rameni nápis Tokyo s červeným kruhovým polem.

Inspirací pro gymnastickou figuru byly kromě legendární Věry Čáslavské také příběhy perzekuovaných gymnastů. Sokolský odbojář František Pecháček byl popravený v koncentračním táboře za války, jeho kolega a další sokol Jan Gajdoš, stříbrný medailista z olympiády v Amsterdamu 1928, zemřel na konci války na následky věznění v koncentračním táboře. Figura značí vítězný gymnastický postoj.

Grafika postoje při vítězném doskoku gymnastky Věry Čáslavské
Grafika postoje při vítězném doskoku gymnastky Věry Čáslavské

Celkem tuzemští gymnasté vybojovali 79 olympijských medailí, z toho 12 zlatých. Dosud Československo nebo Česká republika získala na letních hrách 204 cenných kovů, takže gymnasté se historicky na tomto čísle podílí skoro 39 procenty.

Motiv i grafický prvek vytvořil akademický malíř Milan Jaroš, který se podílel na motivu pro OH v Londýně, v Soči a je autorem figurky Emila Zátopka v Riu i zlaté stovky z Pchjongčchangu.

„Inspirace gymnastikou je v tomto grafickém prvku jasná a zřejmá, je to vítězná póza, pozice po cvičení, ale také pozice při cvičení na kruzích. Inspirací pro výtvarné řešení byla práce historicky slavného českého malíře a designéra Ladislava Sutnara, který patřil v první polovině minulého století k nejlepším evropským výtvarným umělcům v oborech grafického designu a vizuální komunikace. Tvarově vychází figura ze znaků českého kubismu a má ještě jeden skrytý význam, a to je písmenko T jako Tokio,“ dodal Jaroš.

 

Na výrobě kolekce se aktivně podílel také trojnásobný olympijský medailista skifař Ondřej Synek. Ten má na starosti funkční materiály, které budou v extrémních teplotách a vlhkosti v Tokiu obrovsky důležité.

„Dostal jsem několik materiálů, které jsem testoval. Trénoval jsem v nich, spal, běhal, chodil do sauny, pak jsem je pral, sušil, a tak pořád dokola. Stopoval jsem si, za jak dlouho uschnou, jak dlouho vydrží bez zápachu a všechno možné. Můžu slíbit, že sportovci budou mít v Tokiu to nejlepší, co momentálně je k dispozici,“ uvedl Synek.

Olympijská kolekce bude čítat 20 000 kusů pro sportovce, pro fanoušky pak téměř 190 000 kusů. Zbývající kolekci Český olympijský tým představí příští rok v květnu. Kromě volnočasového a sportovního oblečení bude před olympiádou zveřejněna i nástupová kolekce se vzorem vyrobeným modrotiskem přímo pro českou výpravu.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení