Fuksa a Dostál vládli na testech v Račicích

Místo olympijských her se rychlostní kanoisté připravují na republikový šampionát, který bude na přelomu července a srpna. A tak jim prozatím stačí vědět, jak jsou na tom v porovnání s českými závodníky.

Víkend strávili na kanále Labe arena při reprezentačních testech. Kanoista Martin Fuksa vyhrál všech 6 disciplín ve kterých nastoupil na start. Zvítězil na C1 1000 m, 500 m i 200 m a na stejných tratích i na deblkánoi s mladším bratrem Petrem.

Petr a Martin Fuksovi
Petr a Martin Fuksovi

Několikanásobný medailista z mistrovství světa i Evropy měl na olympijské kilometrové trati daleko do vrcholné formy, obzvlášť při rozjížďce se hodně trápil. Po odložení olympijských her a posunutí celé sezony se s rodinným týmem věnují objemovému tréninku, který nepřerušili ani před testy.

„Mám cíle úplně jiné. Testování v Račicích mě nějak nebere. K tomu jsme přiřadili ten trénink, který jsme směrem k nim nijak neladili,” řekl Fuksa.. V přípravě s bratrem a deblovým parťákem Petrem pracují hlavně na vytrvalosti.

„Snažíme se makat, bereme to jako rok navíc před vrcholem, který snad bude příští rok. Jako kdyby celý tenhle rok byl objemový, že bychom natrénovali a příští rok by to mělo být nejlepší. Uvidíme,” plánoval.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Trojnásobný olympijský medailista kajakář Josef Dostál dojel do cíle první v pěti závodech, pouze na 200 m s deblovým parťákem Radkem Šloufem dojeli pátí, když s přehledem zvítězili na 1000 i 500 metrů.

„Ty časy naznačují, že jsem na tom asi nejlépe, co jsem kdy byl,” říkal Josef Dostál, po vítězství na kilometrové, poloviční trati i dvoustovce. Radost měl z poměrně výrazného náskoku před domácí konkurencí a vedle formy otestoval i o centimetr delší pádlo, které se osvědčilo. I takhle drobný rozdíl na více než 220 centimetrů dlouhém pádle je znát. „Prodloužení mi pomohlo v tom, že nemusím být tolik předkloněný, abych dobře zasadil do vody a cítil vodu, o kterou se můžu zapřít,” řekl.

Josef Dostál
Josef Dostál

Hlavní motivací rychlostních kanoistů je teď mistrovství republiky, které se v Račicích uskuteční od 30. července do 2. srpna. A pak případné MS neolympijských disciplín a SP v olympijských disciplínách v Szegedu, které je naplánované na konec září.  Výsledky zde.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení