Držitel Zlatého míče Josef Masopust by oslavil 90. narozeniny

Dukla Praha si připomíná nedožité narozeniny Josefa Masopusta, jednoho z nejslavnějších fotbalistů klubu i celé české a československé historie.

Narodil se 9. února 1931 ve Střimicích, dnes již neexistující obci na severovýchodě od města Most. Levý záložník začínal s fotbalem v SK Most (Baník Most), odtud v roce 1950 přestoupil do ligového mužstva Teplic (trenér Rudolf Vytlačil).

V dresu ATK Praha, ÚDA Praha a Dukla Praha působil v době 1952-1968 a byl autorem 69 ligových branek. V měsíci březnu 1952 v Teplicích oslovil jmenovaného trenér našeho A-mužstva Karel Kolský, který budoval armádní celek ATK Praha.

Dukla Praha si připomíná nedožité narozeniny Josefa Masopusta
Dukla Praha si připomíná nedožité narozeniny Josefa Masopusta

V našem dresu působil více než 16 let a získal osmkrát titul mistra ligy a třikrát vítězství v pohárové soutěži o Československý pohár a čtyřikrát vítězství v Americkém poháru.

Za reprezentační mužstvo nastoupil v 63 utkáních a vstřelil 10 reprezentačních branek. Zúčastnil se Mistrovství světa 1958 ve Švédsku (nepostoupili jsme ze základní skupiny) a Mistrovství světa 1962 v Chile, kde naše reprezentace získala stříbrné medaile za druhé místo. V roce 1960 se zúčastnil mistrovství Evropy ve Francii, kde naše reprezentace získala bronzové medaile za třetí místo.

V roce 1962 vyhrál prestižní anketu o nejlepšího fotbalistu Evropy a na stadionu v Praze na Strahově převzal legendární Zlatý míč. Byl prvním fotbalistou z východní Evropy, který toto ocenění získal.

FOTO: FK Dukla

Pokračujte ve čtení