Dakarští jezdci se sešli v Kaplici

Příprava motoristických sportovců je v době karantény velmi složitá. U některých se zdá být prakticky nemožná. Jak se dakarští závodníci Martin Michek, Ollie Roučková a Tomáš Kubiena připravují na tuto sezonu?

„Tato doba nás všechny posunula tam kam jsme nikdo nechtěly a i já jsem si musel svou přípravu přehodnotit a vytvořit si nový plán. Musím přiznat, že ze začátku jsem trošku přešlapoval na místě, ale po několika dnech jsem si zvolil nejdříve domácí cvičení ať už na kole, veslovacím trenažéru a nebo další spíše kondiční cvičení. Jelikož jsem měl více času mimo svoji práci, tak jsem se vrhl všemi silami do výroby čtyřkolky pro litevského závodníka s kterým budu absolvovat nějaké závody v této sezóně, aby se mohl kvalifikovat pro Dakar 2021. Vrcholem naší spolupráce by tedy měl být Dakar 2021 ve stejném týmu, který jsem před nedávnem založil a který jsem vlastně poprvé v Kaplici představil,” přibližuje situaci čtyřnásobný účastník Tomáš Kubiena.

Tým se jmenuje STORY Racing a první střípky a něm najdete na Facebookových stránkách. Kaplice byla dalším článkem mé přípravy a už nyní připravujeme další termíny kde bychom si společně mohli zatrénovat. Kaplice pro mně byla, také příležitost k otestování změn, které jsme na čtyřkolce připravili a vypadá to, že se nám podařily, protože testy dopadli na výtečnou. Jinak musím říct, že se v Kaplici sešla parta dobrých lidí a to vedlo k tomu, že jsem všichni odjížděli s úsměvem na tváři a vidinou dalších společných akcí.”

Takřka celá Česká republika byla a částečně i de facto stále je v karanténě. Čeští dakaristi tak mají několik měsíců výrazně ztíženou přípravu. Ve velkém se ruší všechny plánované akce a co víc i světové a evropské závodní série. Ty pružně odsouvají své starty. A nikdo s jistotou nedokáže říct kdy odstartuje do závodní sezony.

Michek, Roučková a Kubiena se poprvé sešli v motokrosovém areálu Blanská kotlina. Která se nachází přibližně 1Km od Kaplice. Zdejší areál dakaristům nabídl skvělé podmínky k vůbec prvnímu tréninku.

„Výrazně jsem změnila naplánovaný průběh přípravy. Jsem letos na tréninku se 4kolkou úplně poprvé. Všechna ta opatření jsou náročná a otravná, ale pravidla jsou pravidla a tak dělám maximum abych nikoho neohrozila. Kaplice je trať na které první ježdění opravdu bolí. Ono to opravdu nejde vyjet do první rally z nuly. Kdy jindy se nám poštěstí si společně zatrénovat s Tomášem a Martinem? Během klasické sezony máme kalendáře napěchované tak, že se jen tak tak potkáme, a tak jsem za náš společný trénink v Kaplici ráda,” dodává Ollie Roučková, dvojnásobná účastnice Rally Dakar, a to rovnou ve dvou kategoriích: čtyřkolky a SidexSide.

Osmnáctinásobný mezinárodní mistr České republiky, dvojnásobný mistr Světa a čtyřnásobný mistr Evropy Martin Michek k kaplickému tréninku dodává: „Tato situace, která teď Českem hýbe mi zmrazila a to nejen mě, všechny plány na rok 2020. Po Dakaru , který jsem stihl ještě odjet jsem měl rovnou skočit do příprav na motokrosovou sezonu s novým teamem HT Group Racing, ale všechna opatření, která nařídila vláda, každý z nás musel přijmout a jít příkladem, nezbývalo nic jiného než cvičit v domácích podmínkach.Bohužel doma je hrozně těžké, až nemožné nasimulovat trénink pro sport který dělám, tudíž když se uvolnila venkovní sportoviště, hned jsme toho využili a dohodli se s Ollí a Tomášem na společném tréninku v Kaplici. Musím říci, že za celou mojí, kariéru jsem nezažil tak jiný trénink, už proto, že jsme společně našli díky pandemii volný den na trénink, tak i to, že všichni dodržovali přísná pravidla a chodili v rouškách!”

FOTO: Jiří Vávra, Marek Vincik

Pokračujte ve čtení