Čeští veslaři vezou z ME příslib olympijské dokvalifikace

Podobně jako na loňském mistrovství Evropy v Poznani i letos ve Varese je nejlepším výsledkem české výpravy 4. místo. Tentokrát se o něj postaral dvojskif lehkých vah mužů, Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem. Ve finále nestačili jen na kompletní trojlístek medailistů z posledního mistrovství světa v Linci.

Kromě nejlepšího společného výsledku, který tato dvojice dosáhla na velkém šampionátu, si svěřenci Michala Vabrouška odvážejí dobré vyhlídky směrem k olympijské dokvalifikaci. Na evropském šampionátu totiž porazili všechny své potenciální soupeře pro květnovou kvalifikaci.

„Máme velkou radost. Je dobře odjíždět jako nejrychlejší nekvalifikovaná loď. Ssoupeři si budou muset lámat hlavu jak na nás. My mezitím ještě vylepšíme naše slabiny. A pak uvidíme jak to dopadne v Lucernu. Teď nás čeká ještě pět týdnů tvrdého ne pěkného tréninku,“ neskrýval radost Vraštil, který bude v Luzernu bojovat o svoji třetí olympijskou účast.

Zbylé české posádky startovaly ve finále B a C. Párová čtyřka mužů v posledním závodě na jezeře Varese získala cenný skalp dvojnásobného olympijského vítěze, Olafa Tufteho. Čtveřice Jan Fleissner, Jan Potůček, Tomáš Šišma, Filip Zima dojela ve finále B na 3. místě a celkově skončila devátá. Zatímco Norové s Tuftem v sestavě až 12. Druhé místo ve finále B a 8. celkově obsadila dvojka bez kormidelníka žen Anna Šantrůčková – Pavlína Flamíková.

Dlouho očekávaná premiéra dvojskifu Ondřej Synek – Jakub Podrazil se bohužel nevydařila podle představ. Po sobotním semifinálovém zklamání se dvojici nedařilo ani v nedělním finále B.

Celkové 11. místo je daleko za očekáváním zkušených veslařů a znamená návrat Synka zpět na skif, ve kterém si vyjel olympijskou místenku již na Mistrovství světa 2019 v Linci.

„Fyzicky jsme na tom, myslím, byli dobře, ale loď nám prostě nejela. Bojovali jsme spíš sami se sebou než se soupeři. S těmi jsme vůbec nebyli schopní jet v traťovém tempu,“ uvedl trojnásobný olympijský medailista v tiskové zprávě agentury Sport Invest.

„Moc nás mrzí, že se to nepotkalo, ale i to je sport. Měli jsme s Kubou předem jasně stanovená pravidla, kdy pokračování ve dvojskifu mělo být podmíněno bojem o medaili na mistrovství Evropy. K tomu jsme se bohužel vůbec nepřiblížili, před námi skončily i nekvalifikované posádky.“

Jan Cincibuch při svém debutu mezi skifaři těžkých vah skončil na 15. místě díky třetí příčce v nedělním závěrečném závodě.

FOTO: Detlev Seyb/ meinruderbild.de
TEXT: Český veslařský svaz

Pokračujte ve čtení