Čeští běžci berou z team sprintu na MS osmá místa

Dvě osmá místa si připsali čeští běžci na lyžích v team sprintech na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do závodu žen nastoupila v neděli 28. února dvojice Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová, v závodu mužů se představili Luděk Šeller s Michalem Novákem. Ze zlata se radují Švédky a Norové.

Členové jednotlivých týmů se střídali na 1,2 km dlouhém okruhu, který každý ze závodníků absolvoval třikrát. Den před závodem přitom bylo rozhodnuto, že kvůli teplému a slunečnému počasí, které v Oberstdorfu vládne a během dne velmi rychle zhoršuje kvalitu tratí, budou z každého semifinále postupovat čtyři účastníci přímo a jen dva týmy z obou semifinálových jízd si zajistí postup z pozice šťastného poraženého.

Muži šli do závodu ve složení Luděk Šeller – Michal Novák. Ve svém semifinále se celou dobu drželi vepředu, jejich ztráta na předávce nikdy nepřesáhla ani vteřinu na první místo. V předposledním úseku se Šeller odtrhl na čele s Francií a Itálií, i když se pak na ně v posledním úseku dotáhli Švýcaři a Rakušané, Novák finišoval s přehledem na 2. místě.

„Na semifinále jsme měli úplně fantastické lyže, které nám pomohly udržet se ve sjezdech na předních příčkách a dařilo se nám i zachytávat nástupy, které jsme měli pod kontrolou. Nechtěl jsem šetřit síly, protože jsme věděli, že postoupit bude náročné, ale je pravda, že mi semifinále vzalo víc sil, než jsem chtěl,“ komentoval Šeller.

Ve finálové jízdě se zpočátku jelo opatrně a Češi se drželi ve středu startovního pole. Ve třetím úseku ale nastoupil na čele Rus Alexandr Bolšunov a natáhl startovní pole v momentě, kdy byl Šeller na jeho konci.

Předával pak na 10. místě se ztrátou 7 sekund, držel se ovšem v kontaktu s týmy na lepších pozicích. V dalších úsecích Češi závodili na místech, ze kterých mohli ovlivnit boje o 6. až 10. příčku. Novák pak přivezl Česko do cíle na 8. místě se ztrátou 25,41 na Norsko.

Luděk Šeller během team sprintu
Luděk Šeller během team sprintu

Do závodu žen nastoupila dvojice Kateřina Razýmová – Kateřina Janatová. Po celé semifinále se Češky držely v popředí. Do posledního úseku vstupovala Janatová jako členka vedoucí pětičlenné skupiny, v jednom ze stoupání ale ztratila těsný kontakt kvůli drobné kolizi se soupeřkami a několikametrovou ztrátu už se jí nepodařilo dotáhnout. Cílem projela jako pátá, český tým ale prošel do finále z pozice šťastného poraženého.

„Semifinále jsem bohužel pokazila. Chtěla jsem objet soupeřky zprava, ale nešlo to, tak jsem se zařadila a Američanka mi tam šlápla na lyži. Navíc jsem dvakrát píchla holí do prázdna. Měly jsme to trochu štěstí, že se nám podařilo postoupit. Jinak jsem z našeho výkonu v semifinále měla dobrý pocit,“ popsala Janatová.

Finále nezačalo pro české ženy dobře: Razýmová hned v prvním úseku upadla v souboji s Evou Urevcovou a na předávku přijela se ztrátou šesti vteřin. Favoritky jely na čele ve vysokém tempu hned od prvních úseků, a tak už nebylo v silách českého týmu, aby se vrátil do bojů o medaile.

V posledních úsecích jely Češky spolu s Němkami a Finkami ve skupince o 7. až 9. místo. Janatová pak finišovala na 8. pozici, ze které ztratila na vítězné Švédky 29,37 s.

Team sprint 6×1,2 km, MS Oberstdorf

Muži: 1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Hoesflot Klaebo) 2. Rusko (Alexandr Bolšunov, Gleb Retivykh), 3. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Maki)… 8. Česko (Luděk Šeller – Michal Novák)

Ženy: 1. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová), 2. Švýcarsko (Laurien Van Der Graaffová, Nadine Faehndrichová), 3. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová) … 8. Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)

Kompletní výsledky najdete zde.

FOTO: Nordic Focus
TEXT: Czech Ski

Pokračujte ve čtení