Čeští atleti sestoupili ze superligy mistrovství Evropy družstev

Mistry Evropy družstev se stali poprvé v historii Poláci, na domácí půdě předčili německé obhájce, kteří byl těsně třetí před Francouzi a čtvrtými Italy, ve hře o medaili byli před poslední disciplínou i pátí Britové. Český tým se přetahoval o elitní skupinu s Ukrajinci, nakonec o 5,5 bodu podlehl.

V polské Bydhošti obsadili osmé místo se ztrátou pěti a půl bodu na sedmou Ukrajinu, která se jako poslední zachránila.

Skvělá umístění získali atleti Dukly Praha, a to už v pátek 2. místo Jakub Vadlejcha, v sobotu pódiová umístění 1. místo Zuzana Hejnová na 400 m přek., druhé místo přidal pro družstvo koulař Tomáš Staněk, třetí pak mílař Jakub Holuša a oštěpařka Irena Šedivá, která zahájila dobře, 60,03 a v druhé sérii přidala na 61,32, což je nejen osobní rekord, ale také přiblížení ostrému limitu pro MS v Dauhá.

Češi ztratili nejvíce bodů v sobotu diskvalifikací štafety mužů na 4x 100 metrů a ve skoku do výšky mužů. I přes dnešní třetí místo Kristiiny Mäki, která ve finiši vybojovala třetí místo v běhu na 1500 metrů. O body se snažili bojovat i dukláci: Pavel Maslák obsadil na dvoustovce pátou příčku v čase 20,76, ale souboj s Ukrajincem Serhijem Smelykem o setinu prohrál. „Ten čas je na mě docela slušný, to jsem nečekal. Doufal jsem, že budu na čtvrtém místě ještě před tím Ukrajincem, bohužel to nevyšlo. Chtěl jsem porazit hlavně jeho,” řekl.

Tyčkař Jan Kudlička si vylepšil sezonní maximum na 556 centimetrů a obsadil šestou příčku. Mezi koulařkami si velmi dobře počínala Markéta Červenková. Členka duklácké skupiny Petra Stehlíka se uvedla pokusy kousek od 17 metrů, ve třetí tuto metu překonala o 11 cm (17,11). Bohužel to nestačilo o kousek na nakonec pátou Ukrajinku Golodnovou (17,18).

Kladivářka Kateřina Šafránková předvedla na stadionu, kde před 11 lety získala juniorské světové stříbro, svůj letošní standard. Nejdelší byl hned její úvodní pokus 66,29 m,v soutěži to znamenalo šesté místo.

Trojka mužů, to byl úkol pro Jana Friše. Svěřenec Pavla Červinky se snažil být v kontaktu s nejlepšími, když se ale tempo v předposledním okruhu vystupňovalo, nestačil. Zvládl však závěrečný duel s ukrajinským soupeřem a přespurtoval ho po výkonu 8:08.03.

Na osmistovce bojoval Lukáš Hodboď. Zpočátku držel přední pozici, u mantinelu se přes něj dostalo pár soupeřů, až někde na 250 m do cíle mohl začít útočit. Nějaké místo získal svěřenec Josefa Vedry zpět, ale na lepší, než osmé to pak v koncovce nebylo. Čtveřice Jan Tesař, Michal Desenský, Patrik Šorm, Vít Müller zvítězila v B běhu 4x 400 metrů, celkově získala 5. místo.

Superliga mistrovství Evropy atletických družstev 
Konečné pořadí:
1. Polsko 345 bodů
2. Německo 317,5
3. Francie 316,5
4. Itálie 316
5. Británie 302,5
6. Španělsko 294,5
7. Ukrajina 225
8. ČR 219,5
9. Švédsko 210,5
10. Řecko 197
11. Finsko 190
12. Švýcarsko 175

FOTO: Český atletický svaz, Aleš Gräf a Ivana Roháčková

Pokračujte ve čtení