Běžce na lyžích čeká vrchol sezony na SP v Novém Městě na Moravě

Pro Barboru Havlíčkovou a Michala Nováka a další české běžce na lyžích budou vrcholy nadcházející sezony závody Světového poháru v Novém Městě na Moravě a mistrovství světa juniorů a do 23 let v Oberwiesenthalu.

Závody na Vysočině by měly být pro Barboru Havlíčkovou premiérou ve Světovém poháru. „Je skvělé, že to vychází tak, že poprvé se budu moci postavit na start právě v Novém Městě na Moravě. Je to takový splněný sen startovat na Světovém poháru a přijde mi o to víc kouzelné, že je to doma. Už teď vím, že tam přijede celá moje rodina, spousta mých kamarádů. Doufám, že tam přijede obecně hodně fanoušků a udělají kulisu, jako když jsou tam závody v biatlonu,” řekla novinářům devatenáctiletá lyžařka, která se v roce 2018 zúčastnila zimních olympijských her v Koreji.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě se uskuteční 18. a 19. ledna. V sobotu se pojedou závody klasickou technikou s intervalovým startem na 10 kilometrů žen a 15 kilometrů mužů. V neděli budou následovat na stejných distancích stíhačky volně. „Myslím, že jsou to pro nás atraktivní disciplíny. Podařilo se znovu oživit známé houpačky a esíčka ze starých tratí, čeká nás úplně nová trať, která spojí nové a staré tratě,” uvedl Lukáš Sacher, sportovní ředitel svazového úseku běžeckého lyžování. Kromě stadionu budou u trati další dvě velké fanouškovské zóny s obrazovkou a komentářem.

Do Nového Města se těší i Michal Novák, který se v závěru minulé sezony blýskl čtrnáctým místem na volné patnáctce v závodě SP ve Falunu. To bylo české maximum v elitním seriálu. „Ta trať v Novém Městě se mi strašně líbí a je super, že se pojede i na houpačky a na esíčka,” pochvaloval si.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let se uskuteční na přelomu února a března v Oberwiesenthalu, který je jen pár kilometrů od Božího Daru. „Tam už bychom chtěli, aby se začalo projevovat, že máme dobře nastavenou práci s mládeží. Chceme útočit na přední příčky. To je hlavní cíl party kolem Martina Koukala, který má na starosti juniory i třiadvacítku. Je to i hlavní cíl pro Báru Havlíčkovou,” uvedl Sacher. Maximem Havlíčkové na juniorském mistrovství světa je čtvrtá příčka z klasické pětky v roce 2018. Letos v lednu ji na šampionátu v Lahti trápila velká zima, nejlépe skončila dvanáctá na volné pětce.

Mužská reprezentace se po plánovaném odchodu finského šéftrenéra Ilkky Jarvy připravuje pod vedením Vasila Husáka a jeho asistenta Dušana Kožíška. V týmu mužů mají: Michala Nováka, Adama Fellnera, Petra Knopa, Luďka Šellera, Jana Pechouška a Tomáše Kalivodu. Ženskou pětici, kterou má na starosti Jan Franc, tvoří Kateřina Razýmová, Sandra Schützová, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová a Tereza Beranová. Petra Nováková se připravuje individuálně.

Poslední soustředění před startem sezony absolvují čeští běžci na lyžích tradičně na severu Evropy. Muži se do finského Rovaniemi vydají 8. listopadu, ženy o tři dny později. Tam stráví dva týdny, než se přesunou do dějiště úvodního závodu SP v Ruce. Ten se uskuteční od 29. listopadu do 1. prosince.

TEXT: ČTK / FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení