MJO: Veleba vyhrál stovku, Maslák dvoustovku

Tradiční Memoriál Josefa Odložila se navzdory omezením kvůli koronaviru konal v řádném termínu, ale bez diváků a s nutností respektovat maximálně 500 lidí na stadionu. Na Julisce byla i mezinárodní konkurence. Třeba elitní slovenský sprinter Ján Volko, halový mistr Evropy na 60 metrů z loňského roku. V Praze ale triumf neslavil.

Na stovce překvapivě prohrál s českým spolurekordmanem Janem Velebou. Ten zvítězil za 10,21 s, slovenského atleta porazil o čtyři setiny. Sám byl zaskočený. „Přiznám se, že málokdy překvapím sám sebe. Věděl jsem, že mám v poslední době formu podle tréninků, ale měl jsem nějaký zdravotní problém. Pořád jsem se na tréninku bál běhat rychle. Když jsem viděl Johnnyho vedle sebe někde na šedesátce, tak jsem si myslel, že mi uteče, což je standard poslední doby. Takže mě mile překvapilo, že to bylo naopak,“ pochvaloval si sprinter, který zaostal o pět setin za svým rekordním časem.Třetí příčku uhájil Dominik Záleský (10,42) před dotírajícím Pavlem Maslákem (10,49).

Volko pak skončil druhý i na dvoustovce, kde ho porazil český rekordman Pavel Maslák, když si po až třetím místě na 300 metrů v Kladně a čtvrté příčce při stovce na MJO připsal první letošní výhru v čase 20,82 s.

Pavel Maslák a Ján Volko
Pavel Maslák a Ján Volko

Doběh dvoustovky byl strhující, když se první čtyři sprinteři vešli do 14 setin, a navíc stlačili svůj čas pod 21 vteřin. Nejhlubší předklon měl Pavel Maslák, jenž proťal pomyslnou cílovou pásku za 20,82 s. Druhý Ján Volko na něj ztratil čtyři setiny (20,86). O další dvě setiny zpět finišoval Jiří Polák, který si zaběhl nový osobní rekord 20,88 a vůbec poprvé v kariéře prolomil jednadvacetivteřinovou hranici. Pod tu se dostal také čtvrtý Jan Veleba (20.96).

Na stovce žen zvítězila Nikola Bendová v čase 11,74 před Adélou Novotnou (11,78) a Barborou Šplechtnovou (11,98). Stodesítka překážek byla jasnou záležitostí favorizovaného Petra Svobody, který si s přehledem poradil s výrazně mladšími soupeři a těšil se z vítězství v čase 13,70 s. Navázal tak na suverénní výkon ze svého jediného halového startu.

Soutěž dálkařů vyhrál Radek Juška výkonem 803 centimetrů. Za osm metrů se dostal poprvé od srpna 2018, kdy ve Zlíně skočil 816 cm. V koulařském kruhu kraloval Martin Novák výkonem 18,67 m. Memoriálovou patnáctistovku vyhrál Rakušan Andreas Vojta. Na půlce žen měla nejlepší finiš zkušená Diana Mezuliáníková a zvítězila v čase 2:04,68 před Ivetou Putalovou (2:05,80) a Ladou Vondrovou, která si vylepšila osobní rekord o čtyři vteřiny na 2:06,34.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení