Atletický světový šampionát v Dauhá vypukl v pekelném počasí

Po sedmnácté v historii nejlepší sportovci planety soupeří o tituly mistryň a mistrů světa. Vůbec poprvé však v nezvyklém termínu. Kvůli vysokým teplotám spolu atleti zapolí až na podzim.

První den šampionátu byly i skromně zaplněné tribuny. To se ovšem očekávalo. Podle údajů organizátorů se na celý desetidenní program prodalo předem jen padesát tisíc vstupenek. Teploty na atletickém oválu se pohybovaly lehce nad 20 stupňů Celsia. O ideální atletické prostředí se na Chalífově stadionu staraly klimatizace. Mimo soutěžní sektory ale teploty i v pozdních večerních hodinách šplhaly k tropické třicítce.

Z pětice českých atletů, která se v pátek představila, uspěli pouze dva dukláci: překážkář Vít Müller a vytrvalkyně Marcela Joglová, třetí armádní atletka Kateřina Šafránková v kvalifikační skupině B kladivářek neuspěla. Česká rekordmanka, jež do Dauhá přiletěla obhajovat osmou příčku z Londýna 2017, poslala při třech pokusech náčiní nejdále do vzdálenosti 65,46 metru. O necelých sedm metrů Šafránková zaostala za jistým postupem mezi 12 nejlepších.

Jediným postupujícím se v pátek stal Vít Müller.Na start rozběhu na 400 metrů překážek postavil mezi posledními v celém programu na stadionu. A ve čtvrtém, předposledním rozběhu předvedl jeden z nejlepších výkonů kariéry. A to i přesto, že si později v cíli stěžoval, že nad překážkami chyboval. Cílovým prostorem ale Müller proběhl na čtvrtém místě, čímž si zaručil přímý postup do semifinále, které se poběží v sobotu.

Celý program uzavřelo noční klání na maratonské trati žen. Atletky se do ulic Dauhá vydaly minutu před půlnocí místního času. Rtuť teploměru šplhala přes tropickou třicítku. Celá řada vytrvalkyň tak v průběhu závodu pro naprosté vyčerpání odstoupila. Do cíle nakonec z 68 startujících doběhlo pouze 40 závodnic. Marcela Joglová na šampionátu prožívala premiéru. Hned od startu se usídlila ve skupině, která se pohybovala v průběžných výsledcích blízko druhé desítce. A nastolené tempo Joglová udržela až do cíle.Tím proběhla po dvou hodinách a 52 minutách na pro ni velmi cenném 20. místě.

FOTO: Iva Roháčková

Pokračujte ve čtení