Nováka a Janatovou láká novinka. Cítí, že by mohli uspět ve smíšeném sprintu

Začátek sezony trávili běžci na lyžích ve Finsku, kde po soustředění v Rovaniemi naskočili do závodů. Českými jedničkami jsou dukláci Michal Novák a Kateřina Janatová.

Oba ještě před prvním startem pohovořili o blížící se olympiádě i dalším programu. Dejme přednost dámě, jejíž ambice směřují hlavně ke sprinterským disciplínám.

V minulém ročníku světového poháru byla druhou nejvýše postavenou českou závodnicí v celkovém pořadí, ale protože dosavadní lídryně Kateřina Razýmová čeká přírůstek do rodiny, bude na ní soustředěna největší pozornost.

„Chtěla bych letos bodovat v každém sprintu a probojovat se do top 5 v team sprintu. Zároveň doufám, že se mi konečně zadaří i v klasice. Letos jsme na ní hodně pracovali,“ naznačila.

Zvýšený tlak na svou osobu si nepřipouští „Vždycky budu závodit na maximum a chtít vylepšit loňské výsledky. Myslím, že to bude v pohodě a pomyslnou českou jedničku zvládnu,“ usmívala se. „Neúčast Katky Razýmové je ale ztráta pro štafetu,“ poznamenala.

Letos se má v programu SP objevit novinka v podobě smíšeného sprintu. „Na to se moc těším. Každé zpestření našeho sportu je fajn. Asi předjímám, ale pokud bychom jeli spolu s Michalem Novákem, mohli bychom pomýšlet na vyšší příčky,“ přemítala.

Její parťák mix rovněž vítá. „S Katkou musím souhlasit. Je to zpestření pro nás i pro fanoušky a máme šanci uspět,“ sdělil Novák, který je v posledních letech podepsán pod nejlepšími výsledky českých mužů.

Dlouhodobě směřuje do světové špičky a každý rok se v žebříčku SP skokově posouvá vzhůru. „Budu rád, když bude tento trend pokračovat. Vnímám to tak, že další progres je možný, zejména na distanci,“ říkal. „Sprint je o štěstí, ale když to vyjde na distanci, může se podařit posun o větší kus.“

Kromě olympiády se nejvíc těší na Tour de Ski. „Bude v kratším formátu než obvykle, a to by mi mělo vyhovovat. Jsou tam sprinty, distance nejsou moc dlouhé a je dostatečný prostor na odpočinek. Mohlo by to být fajn i z pohledu výsledků,“ vykládal.

Zprávy z Pekingu se k běžcům dostávají sporadicky. Zatím vědí jen to, že je čeká umělý sníh a velká zima. Novák proto ohledně olympiády zůstává v klidu. „Upřímně to moc neřeším. Nevím, co se dá Číňanům věřit. Všechno uvidíme na místě. Myslím, že to předem nemá smysl řešit,“ krčil rameny.

To Janatová nehodlá nechat nic náhodě. O situaci v Pekingu se zajímá, aby ji tam nic nepřekvapilo. „Třeba se soustřeďuju, že budeme muset počítat s omezením při vstupu na trať. Má to být jen pár hodin denně. Připravuju se na to psychicky, abych s tím počítala. No a testování každý den mě také moc nepotěšilo,“ dodala.

TEXT: ASC Dukla/lan

FOTO: Czech ski & snowboard

Pokračujte ve čtení