Různé

Armádní sportovní oddíl různé Dukla Praha

KONTAKT

Pod Juliskou 1, 160 44 Praha 6 – Dejvice

tel.: 973 203 809
mob.: 602 649 716
fax: 973 203 892
e-mail: kinkorj@dukla.army.cz
web: www.duklasport.cz

NÁŠ TÝM

Vedoucí trenér: mjr. Jan Kinkor
Trenér: František Halíř

HISTORIE ASO RUZNÉ

Armádní sportovní oddíl různé je do struktury ASC DUKLA zařazen, podobně jako u dalších rezortních sportovních center, pro zabezpečení přípravy sportovců těch sportovních odvětví a disciplín, které v daném SC nemají svůj kmenový oddíl. Přestože ještě zcela nedávno tvořili převážnou většinu příslušníků ASO různé sportovci, kteří u ASC DUKLA absolvovali svoji základní vojenskou službu, prošly tudy také hvězdy první velikosti, například Štěpánka Hilgertová, Aleš Valenta, či Libor Capalini, které svými výkony napomohli k zařazení svých sportů mezi standardní armádní sportovní oddíly.

S ohledem na možný velmi široký rozptyl zařazených sportovních odvětví a jejich nároků, není možné zabezpečovat přípravu jednotlivých sportovců komplexně a svou významnou roli v tom musí hrát mateřské oddíly a zastřešující sportovní svazy.

ASO DUKLA různé v současnosti zabezpečuje jak sporty letní tak i zimní. Které to jsou? Pojďme se s nimi v abecedním pořadí seznámit.

Boby

Instruktoři sportu Mgr. Ivo Danilevič (pilot) a Roman Gomola (brzdař) jsou služebně nejstaršími příslušníky ASO různé. U ASC DUKLA jsou již od roku 2001. Společně tvoří posádku českého reprezentačního dvojbobu a část posádky čtyřbobu. Mají za sebou účast na ZOH 2002 v Salt Lake City a ZOH 2006 v Turíně. Úspěchů, včetně titulů mistrů světa a Evropy, dosahují na letních soutěžích v bobových startech. V ledovém korytě však na výrazný úspěch čekali už od roku 2002, kdy obsadili na ME 3. místo ve startech na ledu v soutěži čtyřbobů. Proto zcela nečekaně, ale o to příjemněji, překvapili v lednu 2007 ziskem titulu evropských šampiónů ve dvojbobu. Bobisté mohou být poměrně dlouhověcí a nikdo bychom se určitě nezlobili, kdyby se jim povedlo podobné překvapení při ZOH v kanadském Vancouveru. Tam by se již na případném úspěchu mohl podílet také benjamínek reprezentace bobistů, Jan Stokláska.

Jachting

Jachtař – windsurfer Mgr.Tomáš Malina (www.tom-malina.com) si zařazení do ASC DUKLA vyjel v roce 2004 kvalifikací na LOH do Athén. Olympijská účast je dosavadním vrcholem jeho sportovní kariéry. Nejbližší budoucnost ukáže, jak se dokáže vyrovnat s přechodem na nový závodní materiál a zda dokáže zopakovat svou účast také na hrách v Pekingu.

Karate

Příslušníkem SDJ ASO různé je Jakub Tesárek (www.karatetesy.cz), který je reprezentantem České republiky v disciplíně karate kata. U ASC DUKLA je od roku 2006. Přestože je stále v juniorském věku, je již stálým členem seniorského reprezentačního družstva. Je mnohonásobným mistrem republiky a medailistou z juniorských MS a ME, kterých se naposled zúčastní také v letošní sezóně.

Rychlobruslení

Rychlobruslaři jsou nejpočetnější tréninkovou skupinou ASO různé. V roce 2006 dosáhli také největších úspěchů a rok 2007 odstartovali rovněž velkolepě. Martina Sáblíková (www.martinasablikova.cz) je instruktorem sportu, ale v DUKLE začínala v roce 2004 ve sportovním družstvu juniorů. Od té doby její sportovní hvězda stoupá strmě vzhůru a z neznámé závodnice opomíjeného sportovního odvětví se stala jedna z největších nadějí českého sportu. Na ZOH 2006 v Turíně se svým 4. a 7. místem postarala o historický úspěch českého rychlobruslení. Na svém kontě má medaile z mistrovství světa, mistrovství Evropy i juniorských šampionátů. V lednu roku 2007 načala Martina zatím nejúspěšnější období své krátké kariéry, stala se absolutní mistryní Evropy, vítězkou Světového poháru, dvojnásobnou mistryní světa a do své sbírky světových rekordů přidala dalších pět záznamů. Potěšitelné je, že Martina není solitérem. Juniorka Andrea Jirků také už začala přepisovat historické tabulky nejlepších dosažených časů a na MSJ získala zlatou medaili za vítezství v závodě na 3.000 metrů. Svými výkony se neztratila ani na seniorských ME, MS, či ve finále SP. Rovněž chlapci, Milan Sáblík, Pavel Kulma a Zdeněk Haselberger, patří ve svých věkových kategoriích mezi nejlepší na světě. Lví podíl na úspěších celé skupiny pak má reprezentační trenér Petr Novák. Jeho doménou je předpovídání výsledků trénovaných svěřenců. Přejme si, aby ani proroctví týkající se ZOH 2010 nebyla lichá.

Po ZOH 2010 všichni rychlobruslaři z ASC DUKLA odešli.

Saně

Jízda na saních je tradiční a v minulosti bývala i úspěšnou českou resp. československou sportovní disciplínou. ASC DUKLA aktuálně zabezpečuje prostřednictvím ASO různé celé reprezentační družstvo mužů včetně trenéra Petra Kinzela. Na úspěchy svých předchůdců se v našich barvách snaží navázat bratři Antonín a Lukáš Brožové na dvousedadlových saních a „jedničkáři“ Jakub Hyman a jeho bratr Ondřej. Všichni jsou u ASC DUKLA od roku 2005. První tři jmenovaní reprezentovali ČR na ZOH v Turíně a zlepšené výsledky celé čtveřice v závodech letošního světového poháru by mohly signalizovat, že rozhodnutí, zvýšit důraz na zabezpečení sáňkařského sportu, bylo krokem správným směrem.

Sportovní gymnastika

Druhým letním olympijským odvětvím je sportovní gymnastika. V roce 2005 se zpět od atletiky ke gymnastice vrátila pod křídly DUKLY Jana Komrsková. Comeback to byl velice úspěšný, Jana se v roce 2006 pravidelně prosazovala v jednotlivých závodech světového poháru a ve finálovém závodě v přeskoku obsadila 6. místo, na ME byla v přeskoku těsně pod medailovými stupni a na MS obsadila místo dvanácté. Byla vůdčí osobností družstva žen, které si vybojovalo účast na letošním šampionátu, který bude zároveň nominací na LOH 2008 do Pekingu. Na mistrovství světa reprezentovalo Českou republiku také družstvo mužů a z DUKLY Michal Boltnar a Martin Růžička. Skupinu gymnastů doplňují ještě zkušený reprezentant Ing. Petr Smejkal a nadějný závodník Jindřich Panský.

Sportovní lezení

Tomáš Mrázek (www.tomasmrazek.cz) začínal u ASO různé základní vojenskou službou v roce 2003 a v tomto roce získal svůj první titul mistra světa v lezení na obtížnost. Celkového vítězství ve světovém poháru 2004 a obhajoby titulu světového šampióna v roce 2005 dosáhl již jako smluvní sportovec. V roce 2006 Tomáš upřel svou pozornost kromě závodů v obtížnosti také na bouldering a zvítězil v kombinačním rankingu světového poháru. Vzhledem k jeho schopnosti zaměření na vytyčený cíl nám nezbývá, než se těšit na letošní mistrovství světa, kde chce startovat v obou disciplínách.

Travní lyžování

Dalo by se říci, že smluvní sportovec Mgr. Jan Němec je téměř ikonou své sportovní disciplíny. Je pětinásobným mistrem světa a pětinásobným vítězem klasifikace světového poháru. Paradoxně i přes své vynikající výsledky musel být vzhledem k preferenci olympijských sportů přeřazen v roce 2004 na nižší úroveň zabezpečení. Svou bohatou reprezentační kariéru by měl završit v roce 2007 na MS, které proběhne v České republice.

Další informace včetně výsledků o armádním oddílu Různé najdete na těchto webových stránkách v časopisech Duklasport, ročenkách, kalendáři.

 Dále na www.facebook.com/AscDukla, Twitter: @ASCDukla, Instagram: @ascdukla

© 2019 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková