V ledovém korytu. Rychlík Záleský se snaží probojovat na ZOH do Pekingu

Je asi nejrychlejším Čechem. Duklák Dominik Záleský dosáhl v srpnu na stovce jako třetí Čech času 10,16 a o domácí rekord se dělí s rivaly Zdeňkem Stromšíkem a Janem Velebou. Teď se ale letošní mistr republiky proměnil v bobistu a jeho cílem je dostat se na únorovou olympiádu v Pekingu.

„V létě jsem se do Tokia neprobojoval, ale cítím šanci dostat se na zimní hry,“ sdělil šestadvacetiletý sprinter, který v posádkách v ledovém korytu plní roli brzdaře.

Před dvěma týdny vstoupil do sezony v Lillehammeru senzačním vítězstvím v evropském poháru s pilotem Adamem Dobešem. Naposledy se představil o víkendu v Innsbrucku, kde byl ve světovém poháru členem posádek české jedničky Dominika Dvořáka.

„Konkurence tam byla strašně našlápnutá,“ ohlédl se za čtrnáctým místem ve dvojbobu a dvanáctým se čtyřbobem. „Doufali jsme, že by to mohlo vyjít na top 10, ale nedopadlo to. Rozdíly ovšem nebyly moc velké.“

Nyní se Dominik Záleský vrátí do EP, který tento týden pokračuje v německém Altenbergu. „Adam Dobeš taky bojuje o olympiádu, a pokud bychom v rámci světového rankingu poskočili, mohli by v Pekingu startovat dva české dvojboby,“ naznačil závodník, který na Julisce trénuje sprint pod dohledem Jana Veleby.

TEXT: ASC Dukla/lan

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení