Tour de Ski: Běžec na lyžích Novák dosáhl i v páté etapě na body

V předposlední etapě Tour de Ski si z trojice českých reprezentantů v běžeckém lyžování vedl v italském údolí Val di Fiemme v závodě 15 km klasicky s hromadným startem Michal Novák. Obsadil 29. místo, Adam Fellner se po dalším kvalitním výkonu posunul na 35. příčku. Petr Knop dojel 55. Opět triumfoval Nor Johannes Klaebo.

Novák v prvním okruhu sice několik pozic ztratil, ale brzy si dokázal vybojovat zpět příčky v nejlepší třicítce, které pak bezpečně držel. Když startovní pole roztrhali favorité Klaebo s Niskanenem, zůstal ve dvojici s Rusem Terentěvem. Pak Novák sice na chvíli vypadl z nejlepší třicítky, ale bojovným výkonem v posledních stovkách metrů si dofinišoval pro 29. místo. V průběžném pořadí Tour de Ski mu patří 25. místo.

„Na začátku jsem bohužel neměl štěstí na pozici. Zůstal jsem zavřený uprostřed a nepodařilo se mi dostat výš. Stálo to pak hodně sil, abych se posouval. Asi ve třetině závodu za to vepředu vzali a jelo se tempo, jako kdybychom už měli jet do cíle,“ vykládal lyžař Dukly Liberec.

„Mně se dnes nejelo dobře. Špatně se mi dýchalo, tělo bylo takové zaťaté v křeči. Ve dvou třetinách závodu jsem měl obrovskou krizi. Jsem rád, že to v cíli vyšlo aspoň na body, ale už jsem na tom nemohl ani stát a jenom jsem tak vlál,“ popsal pocity Novák.

V závodě žen na 10 km klasicky s hromadným startem obsadila Kateřina Janatová 35. místo a před poslední etapou patří české reprezentantce 27. příčka. Petra Hynčicová do cíle nedojela. Žlutý dres obhájila Ruska Natalja Něprjajevová.

„Schválně jsem dnes začala trochu pomaleji, abych hned po startu neztuhla, a pak se dotahovala dopředu. S dnešní klasikou jsem spokojená, protože je v mém případě slabší než skate, takže umístění kolem 35. místa je pro mě dobré,“ říkala v cíli duklačka.

„Uvidíme, jak to půjde v úterý. Už cítím únavu, i když není tak velká, jako když se Tour jede na osm etap. Zdejší teplé počasí mi taky moc nepomáhá. Zítra bych chtěla udržet umístění v top 30 celkově,“ dodala Janatová.

Tour de Ski vyvrcholí v úterý tradičním výjezdem sjezdovkou na Alpe Cermis.

TEXT: ASC Dukla/lan

FOTO: czech-ski.com

Pokračujte ve čtení