TOP 10 událostí roku 2021 z pohledu ASC Dukla – část 2.

Rok 2021 byl z pohledu armádního klubu Dukla především rokem olympijským. Pozornost ale poutaly i jiné události. Připomeňme si ty nejzásadnější.

Kluk v závětří. Kajakář Šlouf si splnil velký sen. I s poškozeným pádlem

Jako tichý společník si až do olympijských her v Tokiu musel připadat rychlostní kanoista Radek Šlouf. Neviditelný kluk v závětří, neskutečný dříč s obrovskou touhou dokázat něco mimořádného. Povedlo se. Bronz na deblu s hvězdným Josefem Dostálem vystřelil skromného borce ke sportovním výšinám. Splnil si dětský sen. Kilometrový úprk po hladině kanálu Sea Forest Waterway ke všemu absolvoval s poškozeným pádlem! Jeho parťák v lodi vůbec nic netušil. ,,Nikomu jsem to raději neřekl. Byl jsem přesvědčený, že nepraskne,“ povídal už vysmátý v cíli. Parádní sezona tím neskončila. Místo odpočinku Šlouf usedl ještě do čtyřkajaku a z mistrovství světa v Kodani přivezl další bronzovou medaili. A přišla nejsladší odměna: svatba s přítelkyní.

Bramborová sklizeň. Skvělým výkonům Ledecké scházel jen medailový lesk

Lyžařské mistrovství světa v Cortině d´Ampezzo mělo pro Ester Ledeckou zvláštní příchuť. Bramborovou. Jak v super-G, tak ve sjezdu skončila těsně pod stupni vítězů. Scházely setiny. Leckdo smutnil, výsledky však jasně ukázaly výjimečnost české sněhové megastar. V historii totiž najdete opravdu jen málo jmen, která by ve dvou rozdílných disciplínách figurovala ve výsledkové listě takhle vysoko. V prvním případě scházelo k medaili šest, ve druhém sedm setin sekundy. Ester i trenér Tomáš Bank si z toho nakonec velkou hlavu nedělali. Tedy alespoň v očích veřejnosti. Ledecká vtipně pravila: ,,Dnes bude k večeři bramboračka.“ Kouč jen stroze doplnil: ,,A k hlavnímu chodu hranolky.“ Sranda zkrátka musí být, i kdyby na chleba (brambory) nebylo.

Dvě evropská zlata, dvě světová stříbra. Fuksa by přesto měnil

Medailemi, a ne lecjakými, by kanoista Martin Fuksa mohl bezpochyby vyzdobit ,,rodnou“ loděnici v Nymburce. Od jasu by kolemjdoucí přecházel zrak. Letos do famózní sbírky přidal další čtyři – dvě zlaté z mistrovství Evropy v Poznani, dvě stříbrné ze světového šampionátu v Kodani. Jenže Fuksa spokojený není. Všechny by vyměnil za olympijskou z Tokia, která mu bohužel unikla. Skončil pátý, stejně jako na předcházejících Hrách v Riu. Nepomohl ani talisman v podobě pirátského šátku, jaký pod pěti kruhy nosíval při zlatých vystoupeních legendární Martin Doktor. ,,Bylo úplně jasné, proč jsem si ho vzal. Chtěl jsem dokázat to, co on,“ hlesl Fuksa po závodě. ,,V tvrdé dřině budu pokračovat, dokud si olympijskou medaili nepověsím na krk,“ předeslal odhodlaně. Další šance přijde v Paříži 2024.

Smolné okamžiky. Samkovou s Cinkem litoval celý národ

Litoval je celý národ. Eva Samková, Ondřej Cink. Špičkoví sportovci, jimž se v uplynulé sezoně smůla notně přilepila na paty. Slavná snowboardcrossařka si po průjezdu cílem v prosincovém závodě Světového poháru v Montafonu zlomila oba kotníky, sympatickému bikerovi utnul sen o olympijské medaili defekt zadního kola. Diametrálně rozdílné situace nelze ani v nejmenším porovnávat. Bolavé duše ano. Jak se oklepat? Výjimečné osobnosti to dokáží rychle. Dva skvělí dukláci mezi ně patří. Samková vzkázala už z nemocnice, že děkuje za podporu a bude bojovat. Cink zase zachoval ohromný nadhled: ,,Bohužel, štěstí mi nepřálo. Jede se dál. Ke sportu to hold patří.“ Věty, před nimiž lze jen smeknout.

Aplaus pro záchranáře! Odvedli skvělou práci…

Nejen sportovci mohou být za hrdiny. Velké uznání a mnoho srdečných díků si vysloužil bleskový zákrok záchranářů ze zdravotnického týmu OZZ ASC Dukla. Prap. Bc. Michaela Schmidtová a prap. Mgr. Václav Hrdina při prosincových závodech mistrovství České republiky v omniu včasnou resuscitací a činnostech s ní spojených zachránili život čtrnáctileté cyklistce. Mladá závodnice při kontaktu se soupeřem zle dopadla na dřevěnou dráhu motolského oválu. Záchranáři jí naštěstí bez váhání poskytli profesionální péči, při níž došlo k obnovení základních životních funkcí. Dívka byla následně již při vědomí předána do další péče Zdravotnické záchranné službě HMP. Skutek, jež zaslouží vskutku aplaus. A pořádný!

TEXT: Pavel Král (ASC Dukla)

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení