Podtrženo sečteno. Parašutisté Dukly vezou z armádního mistrovství světa CISM dvě medaile

Stříbro a bronz. S velmi solidní medailovou vizitkou se vracejí parašutisté prostějovské Dukly ze 44. armádního mistrovství světa (CISM), jež se ve druhé polovině listopadu uskutečnilo v katarském Dauhá. Účastníci 32 zemí světa se 152 závodníky tradičně změřili síly ve třech disciplínách – přesnosti přistání (PP), individuální (IA) a skupinové akrobacii (FS).

Český tým se ještě před odletem musel vypořádat s nepříjemnou okolností – PCR testování vystavilo stop jedné z hlavních opor – praporčíkovi Oldřichu Šorfovi. Byť očkován, bez příznaků a bez kontaktů se ukázal jako pozitivní na COVID-19. V realitě to znamenalo pořádnou komplikaci, zaskočit tak musel praporčík Jakub Pavlíček, jenž měl původně plnit jen roli kameramana.

V Dauhá se dukláci vyrovnávali se složitými podmínkami. Vítr, prach a kamenitá poušť účastníkům let a přistávání notně znepříjemňovaly.

Náročný denní režim vyžadoval absolutní disciplínu. Posuďte sami: 03:45 budíček, 04:15 odjezd do místa závodu, 06:00 první start, 17:00 konec soutěžního dne, 18:00 návrat na hotel. Večeře a hurá na kutě. Den co den. Téměř dva týdny v kuse.

O první radost v českém táboře se postaral nadporučík Libor Jiroušek. V individuální akrobacii za volného pádu vybojoval stříbrnou medaili. Po zisku civilního mistra světa z ruského Kemerova se stal nejúspěšnějším parašutistou světa v této disciplíně posledních dvou let. Velmi dobrého umístění dosáhl také praporčík Jakub Pavlíček (12.).

V přesnosti přistání se Dukle tolik nedařilo. V nabité konkurenci si nejlépe vedl rotmistr Petr Chládek (14.). Tentýž závodník dosáhl i na nejlepší kombinační výsledek těchto disciplín, když skončil dvanáctý.

Mezi týmy se Češi umístili čtvrtí v hodnocení individuální akrobacie (nevyhlašuje se jako samostatné hodnocení) a vynikající výkon předvedli ve skupinové akrobacii. Po téměř dvou letech bez seskoků a pouze dvěma absolvovanými kempy ve Španělsku těsně před šampionátem obsadili 6. místo! Zde je nutno poznamenat, že před dukláky se dostaly pouze tři týmy specialistů (Belgie, Katar, USA) a dlouhodobě vynikající Německo se Španělskem, které těží z výhody využívání větrného simulátoru. V přesnosti přistání se po deseti seskocích zrodilo solidní 5. místo, což v kombinačním součtu znamenalo druhou medailovou radost – tentokrát bronzovou! Jen o jediný bod za Ruskem a vítězným Německem.

Českou republiku na armádním mistrovství světa v parašutismu reprezentovali: npor. Libor Jiroušek (PP, IA, FS), prap. Petr Směšný (PP, IA, FS), nrtm. Miloslav Kříž (PP, IA, FS), rtm. Petr Chládek (PP, IA, FS) a prap. Jakub Pavlíček (PP, IAFS-kamera).

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král a Jiří Šafanda

FOTO: ASC Dukla

Pokračujte ve čtení