Oštěpař Vadlejch o vojenském výcviku: Bylo to parádní. Lecčemu jsme se přiučili

Ve vyškovských Dědicích absolvoval první výcvik od doby, kdy se stal vojákem z povolání (2018). Jakub Vadlejch, stříbrný oštěpař z Her v Tokiu, si dvoudenní akci určenou sportovcům Armádního klubu Dukla užil náramně. ,,Bylo to parádní. Potkali jsme se s klukama z jiných sportů. Často se nevídáme, měli jsme si co říct. Panovala úplně skvělá nálada. A taky jsme se lecčemu přiučili,“ nezapomíná zmínit hlavní účel setkání třicetiletý atlet s hodností nadrotmistra.

Vojenský program byl pestrý, což Vadlejch kvitoval. ,,Bavilo mě to. Třeba jízda na propojených trenažerech, kdy jeden řídil a druhý střílel. Podle toho jak jel, se hýbala i kabina se střelcem. Bylo těžké cokoliv trefit. Měli jsme ale dobré instruktory, ti nás vždy správně navedli,“ povídá se zaujetím.

Zajímavou zkušeností se rovněž staly další činnosti. Sportovci měli možnost sledovat v akci simulátor na zatopení tanku, pronikli také do bojových situací. ,,Stříleli jsme slepými náboji, po skupinkách jsme dobývali určené cíle,“ přikyvuje elitní oštěpař.

A jaký je Jakub Vadlejch střelec? ,,Byl jsem ve dvojici s Honzou Kufem. Tu simulaci jsme zrovna vyhráli, takže to se mnou nebude tak špatné. Je ale pravda, že mě několikrát zachránil. Měli jsme nejrychlejší čas a nezastřelili žádného civilistu. To potěšilo,“ usmíval se po výcviku.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: Monika Nováková a Vladimír Bezděk

Pokračujte ve čtení