Novákovi po životní stíhačce přál i Bauer. Je to obrovské povzbuzení, říká mladý běžec

Mohl by se vznášet v oblacích. Ve stíhačce na 15 kilometrů volnou technikou Michal Novák srdnatě vzdoroval ruské přesile. Ve finské Ruce nakonec dojel v závodě Světového poháru pátý, což je nejlepší mužský výsledek běžeckého lyžování od dob, kdy ve stopě válel Lukáš Bauer. Jeho gratulace mezi spousty jinými nechyběla. ,,Přál mi osobně přímo na místě. Potkali jsme se v restauraci na večeři. Jinak jsem dostal celou řadu esemesek. Ani jsem na ně nestíhal odpovídat. Dává mi to pořádnou energii,“ netajil pětadvacetiletý člen Dukly Liberec.

Životní výsledek v žádném případě nesnižuje fakt, že na start kvůli vysokému mrazu nenastoupili Norové či vítěz klasické patnáctky livo Niskanen. Novák zkrátka prokázal formu, na trati letěl.

Dokázal jste si, že můžete závodit s nejlepšími. Byl jste sám sebou překvapen?

Každopádně se jedná o obrovské povzbuzení. Rozhodně to ale nechci moc přeceňovat. Sezona je teprve na začátku. To nejdůležitější mě teprve čeká.

Startovalo se v minus 20 stupních Celsia. Skoro až vražedné podmínky, že?

Naštěstí si to člověk v závodním transu moc neuvědomuje. Ani jsem necítil, že by se jelo nějak brutální tempo. Nejhorší to bylo těsně po projetí cílem. Klepal jsem se zimou ještě hodně dlouho. Bylo mi hrozně.

Horká sprcha by nepomohla?

(směje se) Člověk samozřejmě musí nějakým způsobem rozmrznout, ale spíš v pokojové teplotě. Důležité je se hned převléknout do suchého. Vypít teplejší čaj a ono si to postupně sedne.

Překvapilo vás, že závod vynechali Norové a Niskanen?

Jen na startu, protože to nikdo nevěděl. Všichni pátrali, kde je číslo jedna. Rozhodli se, jak se rozhodli. Je to jejich věc.

Vy jste odstartoval jako šestnáctý a v polovině závodu se dotáhl na čelo. Kolem vás bylo v jednu chvíli šest Rusů. Zvláštní situace, ne?

Stejné kombinézy, stejné čepičky, tempo i pro mě komfortní. Táhl jsem to s nimi dlouho, v závěru ale měli více sil. Stahování časového manka se nakonec projevilo, ve finiši jsem úplně zkapal.

Nyní se přesouváte do Lillehammeru, kde vás čeká mimo jiné i oblíbený sprint. Věříte si?

Každopádně by tam neměla panovat tak šílená zima. Prý se kvůli nedostatku sněhu pojede na jiných tratích, než bývalo zvykem. Ve sprintu je to vždycky ošidné. Záleží na mnoha okolnostech, rozhodují sebemenší detaily, potřebujete dobré lyže i štěstí. Vždycky je to boj. Uvidíme. Místo skiatlonu se pak pojede jen volná patnáctka, což také vítám. Každopádně se těším, i když tam bude obrovská konkurence. Domácí Norové postaví i závodníky z národní skupiny. A že těch mladých a silných, kteří se budou chtít ukázat, mají hodně.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: ASC Dukla archív

Pokračujte ve čtení