Fišerová po triumfu ve Světovém poháru: Pořád tomu nemůžu uvěřit

Pomyslná nádrž s energií a vitalitou musí být v jejím případě objemná. Po olympijských hrách v Tokiu si kanoistka Tereza Fišerová pořádně neoddechla. Třiadvacetiletá členka armádního klubu Dukla šla od závodu k závodu. Ale teď to podstatné. Sbírala jeden úspěch za druhým. Vše korunovala v neděli ve francouzském Pau, kde jí triumf ve finále Světového poháru vynesl i coby první české kanoistce prvenství v celkovém hodnocení seriálu SP vodních slalomářek!

,,Pořád tomu nemůžu věřit, je to skvělý pocit,“ svěřila se. ,,Je pravda, že jsem už unavená, ale formu cítím. Když se daří, dobíjí to baterky.“

Jen pro zajímavost shrňme letošní úspěchy: v květnu se Fišerová stala v italském Ivree vicemistryní Evropy,  záhy obsadila třetí a druhé místo při SP v Troji a Markkleebergu. Následovalo šesté místo na olympiádě v Tokiu, zisk titulu mistryně Evropy do 23 let ve slovinském Solkanu (mimo jiné i zlato v hlídkách, extrémním slalomu a individuální bronz ve stejné kategorii mezi kajakářkami), na Lipně domácí titul, druhé místo při SP ve španělském Seu d´Urgell a již zmíněný zlatý úspěch ve francouzském Pau.

Už nyní se dá hovořit o sezoně jako hrom. A to třiadvacetiletou kanoistku čeká na konci září ještě seniorské mistrovství světa v Bratislavě.

Konečně jste letos dosáhla na nejvyšší příčku při velké světové akci. Porazila jste i famózní Australanku Jessicu Foxovou. Bylo těžké uvěřit, že tato hvězda skončila na stupních pod vámi?

Upřímně tomu nemohu uvěřit ještě teď. Nejsem na to zvyklá, ale je to příjemné. (směje se)

Mluvily jste spolu?

Jo, jo. Pogratulovala mi. Říkala, že jsem v tomhle závodě byla prostě lepší. Ona dělala chyby, já ne.

Je Foxová v lecčems inspirativní?

Vztah k vodě mají v rodině daný. Krásně se na ni kouká. Jezdí trochu jiným stylem, leccos se samozřejmě snažím okoukat a tím se posouvat ještě výš. Vím, že moje časy mohou být ještě rychlejší. Všechno ale nejde hned.

Často a zákonitě vzhledem k náročnému programu hovoříte o stále větší únavě. Jak moc tenhle triumf dobije vaše baterky?

Už jsem opravdu hodně unavená. Tenhle úspěch mi však v návratu energie velmi pomůže.

Hodně cestujete. Do toho trénink a závody. Co na to říká tělesná schránka?

Kéž by ještě čtrnáct dní vydržela. Tím, že pádluju na obě strany, ramenům trošičku ulevuji. Na druhou stranu toho mám letos za sebou strašně moc. Cítím to na sobě. Ruce jsou už unavené.

Nyní je před vámi už pouze mistrovství světa v Bratislavě. Jaký zvolíte přípravný program?

Nebudu jezdit těžší tréninky. Hodně vsadím na regeneraci, abych se cítila fit a byla stoprocentně připravena. Pojedu s čistou hlavou, chci si to hlavně užít. Nějaká placka by byla třešničkou na dortu. Tahle sezona je už takhle skvělá.

Zákonitě budete patřit k favoritkám. Už jste si na tuhle roli mezi světovou elitou zvykla?

Posunula jsem se po psychické stránce, lépe zvládám stres, který tam zákonitě vždycky bude. Jen nesmí být přehnaný. Jessica Foxová i Mallory Franklinová jsou pořád rychlejší. Na druhou stranu vím, že při čisté jízdě mohu pomýšlet taky vysoko. Zdravé sebevědomí mi nechybí.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA a Tomáš Rak

Pokračujte ve čtení