Brambora z cyklokrosového šampionátu. Czeczinkarová litovala málo vídané chyby na startu. Teď se už zaměří na biky

Čekala výstřel, který nepřišel. Soupeřky naopak z ničeho nic bleskově vyrazily, reagovaly na světelný signál. ,,To by se stávat nemělo. Jen jsem tupě zírala před sebe. Měla jsem zafixované, že se startuje na pistoli a na trať vyjela se zpožděním. To mě zřejmě stálo medaili. Zlobila jsem se na sebe,“ vrací se Jana Czeczinkarová (přezdívaná Čičina) ke čtvrtému místu na nedávno skončeném republikovém šampionátu v cyklokrosu v Kolíně.

Členku armádního klubu Dukla, jež se specializuje především na závody horských kol, nakonec dělilo od pódia pouhých dvanáct vteřin. ,,Je to škoda. Bylo znát, že jsem cyklokrosových závodů objela strašně málo. Výkonnostně bych na stupně vítězů v pohodě měla, ale bohužel jsem chyb udělala více, než jsem sama čekala,“ ohlédla se férově za sobotním vystoupením.

Na rychlém rovinatém okruhu se manko asi těžko stahovalo, že?

Zaváhání na startu hodně mrzelo. Uspět se dalo s minimem chyb a já jich udělala poměrně dost.

Z Kolína pocházíte. Měla jste kolem trati hodně fanoušků?

Po této stránce jsem si závod moc užila. Jako malá jsem se tam učila jezdit na kole. Na téhle trati jsem začínala, absolvovala první tréninky. Lezlo mi to až pod kůži, jak mi všichni fandili. Slyšet: ,,Čičino pojeď“ byl opravdu silný prožitek, přestože se výsledek úplně nepodařil.

Závod ovládla osmnáctiletá Kristýna Zemanová. Asi po právu se o ní hovoří jako o velké naději, že?

Určitě. Cyklokrosu věnuje spoustu času a energie, což se v tomhle závodě naplno projevilo. Nikomu nedala šanci. Když jezdíte víkend co víkend, tak se vám to vrátí. Umí o tom i přemýšlet. Krásně si to všechno pohlídala. Moc jsem jí titul přála.

Vy se specializujete hlavně na horská kola. Jaké jsou vaše další plány a cíle pro sezonu?

Chtěla bych se více prosadit ve světě. Vyjela jsem 31. místo v žebříčku UCI, takže bych mohla jezdit i short track. Je to bonus, startovat z lepších pozic je ohromně důležité. Ve světovém poháru je každá řada hrozně znát. Konkurence je našlapaná a jet zepředu se hodí. Ráda bych postupně získávala body do olympijského rankingu, abychom se mohly posouvat a případně vyjely pro ženy dvě účastnická místa. U nás v Čechách se pak chci poprat o titul v cross country.

Ten má dlouhodobě v držení další duklačka Jitka Čábelická. Jste velké rivalky?

Jsme zdravé rivalky. Po závodě si i rády pokecáme. (směje se)

Jak složité bude ji sesadit z domácího trůnu?

Člověk podobné cíle mít musí. Jedině ty ho nutí se zlepšovat. Samozřejmě k tomu budu potřebovat i štěstí. Ne jako letos, když mi na šampionátu neustále padal řetěz. A pokud bude držet zdraví, tak to třeba klapne.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA

Pokračujte ve čtení