Bez úlev a naplno. Mílař Jakub Holuša už opět trénuje!

Podobné zprávy jsou velmi příjemné. Mílař Jakub Holuša po delší pauze už zase trénuje. Bez úlev a naplno! Atlet armádního klubu Dukla přišel kvůli zdravotním komplikacím o možnost bojovat o olympijské hry v Tokiu. Mohly být jeho čtvrté v kariéře. Přesto myslí pozitivně, ve 33 letech má před sebou další cíle. ,,Hlavně musím být fit,“ podotýká držitel českého rekordu na 1500 metrů (jeho hodnota je 3:32,85!).  

V červnu na Odložilově memoriálu ještě mocně usiloval o účast na japonském vrcholu sezony. Následné komplikace ale veškeré plány zhatily. Sezonu nuceně předčasně ukončil. ,,V tomto věku nejsou podobná rozhodnutí jednoduchá. Zdraví ale dostalo zákonitě přednost,“ vysvětluje.

Běhal pod prášky

Co přesně Holušu trápilo? ,,Už poněkolikáté v kariéře jsem laboroval s ostruhou paty. Zvápnělé výrostky dělaly neplechu, každým závodem to bylo horší a horší. Po Odložilovi jsem téměř nemohl chodit,“ vypráví o nepříjemných chvílích.

Na 28. ročníku Memoriálu Josefa Odložila skončil Jakub Holuša třetí v kvalitním čase 3:36,19. Foto: CPA

Ač veřejně nedával nic najevo, běhal pod prášky na tlumení bolesti. ,,Dál už to opravdu nešlo. Trénink jsem musel přerušit, lítal jsem po doktorech. Nařídili mi klidový režim.“

V tu chvíli mu bylo jasné, že potřebné body do světového rankingu k účasti na OH v Tokiu nezíská. A nezaběhne ani požadovaný limit (3:35,00). ,,Mrzelo to hodně,“ nezastírá. ,,Našlápnuto jsem měl docela dobře. Měl jsem radost, že jsem se docela rozběhal a dosáhl i kvalitních časů. Ale nedalo se nic dělat,“ krčí rameny halový mistr Evropy z Prahy 2015.

Co s tím? Zdravotní trable připravily Jakuba Holušu o možnost bojovat o olympijské hry v Tokiu. Foto: CPA 

Finále své disciplíny v Tokiu si samozřejmě ujít nenechal. Nor Jacob Ingebrigtsen vytvořil ve finále úžasný olympijský rekord. Cílem patnáctistovky proběhl v čase 3:28,32! Holuša z toho byl unešen. ,,Něco neskutečného. Koukal jsem s otevřenou pusou. Vypadalo to, že by mohl v podobném tempu běžet ještě dalších sto metrů. Ve dvaceti letech,“ rozplýval se.

On sám se naopak musel smířit s realitou. Ve fyzické kondici se udržoval cyklistikou. ,,Při jízdě na kole mě to nebolelo. Té ostruhy se asi úplně nezbavím, nicméně momentálně mě v tréninku neomezuje. Zánět je pryč, zkouším to rozběhat. Musím se ale hlídat, abych to nepřehnal.“

Halu zřejmě vynechá

Mílař pražské Dukly zvažuje, kam soustředit hlavní pozornost. S největší pravděpodobností vynechá halovou sezonu. ,,Bude to asi nejlepší,“ přemítá. V ostrém závodě by se měl poprvé představit v březnu na přespolním běhu v rámci armádního mistrovství světa. ,,Nechci nic uspěchat. Kéž by zdraví drželo. Světový šampionát je v Eugene (USA), Evropa v Mnichově. To jsou velká lákadla. Obzvláště když vím, že pořád můžu běhat rychle. Bez cílů by příprava neměla smysl. Musí vás to k něčemu hnát. Rád bych se tam podíval,“ má jasno. ,,Když vydrží zdraví, zaběhnu velmi dobré časy,“ věří si.

TEXT: ASC Dukla/Pavel Král

FOTO: CPA

Se stříbrnou medailí z halového MS v Portlandu v roce 2016. Foto: CPA

Pokračujte ve čtení