LOGO DUKLA

26.11.2014 Princem české cyklistiky Jiří Janošek

Nejlepším mezi juniory ve všech kategoriích cyklistiky vyhlásili v nejstarší české

anketě Král cyklistiky, 26. listopadu v Cevro institutu v Praze, dráhového cyklistu Dukly Brno Jiřího Janoška.
Vítězem 50. ročníku ankety byl vyhlášen Zdeněk Štybar.
„Moc si ceny vážím. Čeští cyklisté jsou stále lepší a je těžké měřit jednotlivé výsledky," okomentoval své prvenství v anketě Štybar, který začínal jezdit na kole pod vedením trenéra Pavla Vršeckého v pražské Dukle.
Česká cyklistika letos vybojovala na mistrovství světa a mistrovství Evropy 26 cenných kovů, z toho osm zlatých medailí. O cenné kovy se podělili dráhaři, cyklokrosaři, bikeři, fourcrossaři i handicapovaní. Armádní cyklisté – dráhoví z Dukly Brno a Dukly Praha a bikeři z ASO různé Dukla Praha přivezli celkem 10 medailí (4x zlato, 2x stříbro, 4x bronz), k tomu ještě přidali mladí bikeři zlato a stříbro z Olympijských her mládeže.
Nejpilnějším sběratelem medailí byl biker Jaroslav Kulhavý, který vybojoval zlato na mistrovství světa v maratonu v jihoafrickém Pietermaritzburgu, na Evropě v irském městě Ballyhoura skončil druhý a přispěl k zisku bronzu štafety na světovém šampionátu v cross country v norském Hafjellu. Za svoji letošní sbírku medailí byl právem prohlášen nejlepším cyklistou v disciplíně horská kola a byl i v závěrečné trojici, ze které byl vyhlášen král cyklistiky.

Teprve sedmnáctiletý dráhový cyklista Jiří Janošek, který v říjnu vyhrál i anketu o nejlepšího juniora v anketě Armádní sportovec roku, byl nejdříve vyhlášen vítězem kategorie dráha. Za letošní zlato z juniorského mistrovství světa a zlato z juniorského mistrovství Evropy na 1 km pevný start a vylepšení čtyř českých juniorských rekordů (2x na 1 km pevný start a 2x 200 m letmý start) byl dekorován nejlepším juniorem české cyklistiky ve všech kategoriích.

Po vzoru jiných sportovních odvětví se i cyklisté rozhodli založit svoji Síň slávy. „Česká cyklistika měla v minulosti a koneckonců má i v současné době celou plejádu skvělých závodníků a jistě si všichni ti nejlepší do Síně slávy zaslouží být postupně uvedeni," řekl šéf české cyklistiky Marián Štetina. Podobizna každého člena Síně slávy bude vyvěšena v cyklistické hale v Praze-Motole. Na slavnostním večeru byli do Síně slávy uvedeni hned čtyři cyklistické legendy - bývalí dva závodníci Dukly Brno: Jiří Daler (olympijský vítěz ve stíhacím závodě jednotlivců v Tokiu 1964) a Jan Smolík (vítěz Závodu míru v roce 1964), dále Jan a Jindřich Pospíšilovi (dvacetinásobní mistři světa v kolové) a in memoriam první český vítěz Závodu míru z roku 1949 Jan Veselý.

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net