LOGO DUKLA

21.9.2013 Stý ročník Primátorek vyhrála osma Dukly, už po dvaapadesáté

Jubilejní 100. ročník veslařských Primátorek vyhrála osma Dukly Praha, která získala 34. vítězství za sebou, 52. v celé historii. Jarní skulérský skifařský závod Rösslera-Ořovského vyhrál na Vltavě favorizovaný mistr světa Ondřej Synek. Šerpy vítězům předával i ministr obrany Vlastimil Picek.

Stý, z důvodů červnových záplav odložený, ročník veslařských Primátorek vyhrála znovu osmiveslice Dukly. Je to již její 34. vítězství po sobě. Do finále se probojovali všechny tři lodě armádní Dukly a žlutočervené dresy zcela ovládly prestižní Primátorky ČSOB Pojišťovny, když obsadily první tři místa. Až za nimi skončila loď Slavie a Brna.

Cenné vítězství s nejsilnější posádkou, sestavenou ze dvou reprezentačních čtyřek, Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Jan Pilc, Jakub Hanák (člen stříbrné párové čtyřky z OH v Aténách zaskočil za chybějícího Milana Dolečka ml.), Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej a Jan Vetešníkovi vyjel kormidelník Oldřich Hejdušek, který v pětapadesáti letech získal své již 22. vítězství. Poprvé vyhrál v roce 1978 a už několikrát ukončil kormidelnickou kariéru.

„Každý rok říkám, že je to naposledy. Už jsem na to starej, místo mě by tu měl být někdo mladší, ale bohužel tu zatím nikdo takový není. Jediný mladý kormidelník nám vyrostl a zmužněl.“ říkal Hejdušek, trenér posádky osmy Dukly s veslaři do 23 let, která dojela do cíle na druhém místě o 3,6 sekundy později.

„Mladíci jeli výborně, byli dobře připraveni, protože trénovali na závod o čtrnáct dní déle," potvrdil v cíli jejich kouč.

Nováčci vítězné posádky i rekordman mezi kormidelníky pak absolvovali koupel ve Vltavě. „Tradice člověka nikdy neomrzí," uzavřel další vítězný závod Hejdušek, který letěl do vody po hlavě.

Premiéru předávání cen a šerpování na Primátorkách absolvoval ministr obrany Vlastimil Picek. „Na primátorkách jsem se byl podívat několikrát, spočítané to nemám. Vždycky je to ale pro mě taková nostalgie, přece jenom jsem sám vesloval. Je to krásný, když si můžu zavzpomínat na ta veslařská léta. Před dvěma roky jsem si to připomněl, když jsem si do dvojskifu sedl s Ondrou Synkem a trochu se po Vltavě svezli. Bylo to vynikající. Bohužel jsem se od té doby na vodu nedostal,“ vyprávěl ministr Picek při sledování závodu finále osmiveslic. „V osmě jsem závod nikdy nejel, ale v rámci tréninku u nás v Neratovicích jsem si to vyzkoušel v takové těžké lodi, která se musela nejdřív sešroubovat.“

Mistr světa z korejského Chungju Ondřej Synek ovládl 114. ročník skulérského závodu Rösslera-Ořovského vedením hned od startu. V cíli si tak mohl vychutnat již své šesté vítězství i přesto, že už tři týdny netrénoval a přibral osm kilogramů.

„Bolelo to dost. Vytrvalost mi sice zůstala, ale síla odešla,“ popisoval pocity Synek, který i přes chladnější počasí s jen občas probleskujícím sluníčkem nastoupil na start s netradičními slunečními brýlemi - lennonkami s tmavými skly. „Dostal jsem je od dvanáctiletých kluků na závodech u nás v Brandýse a slíbil jsem jim, že v nich pojedu. Jsou docela dobré, jen v nich není nic vědět," smál se Synek, který si na facebookovou stránku k fotografii v brýlích připsal „pak že se primátorská zatáčka nedá projet poslepu“.

I přes podzimní termín a horší počasí sledovalo Primátorky ze břehu několik tisíc diváků, kteří vytvořili úžasnou atmosféru.

Výsledky Primátorek 2013:

Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského):

1. Synek (Dukla Praha) 7:00,230 min, … 5. Slavík (Dukla Praha)

Osma (Primátorky):

1. Dukla (J. Vetešník O. Vetešník, Kopáč, Vraštil, Hanák, Pilc, Podrazil, Klang, korm. Hejdušek) 5:36,970 min.
  2. Dukla (Humpolec, Hájek, Srna, Kedaj, Běhal, Koloc, Paroulek, Altman, korm. Šuma) 5:40,660 min.
  3. Dukla s korm. z Berouna (Jirka, Basl, Andrle, Ouředníček, Štěrbák, Vondrák, Plocek, Řimák, korm. Havel) 5:45,630 min.

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net