LOGO DUKLA


20.6.2013 Třikrát mistry Evropy - Martin Fuksa dvakrát a posádka čtyřkajaku

Pět medailí vylovili z kanálu Rio Mondego armádní rychlostní kanoisté při mistrovství Evropy v portugalském středisku Montemor-o-Velho, které se uskutečnilo 14. – 16. června 2013. Senzačně se na nich dvěma zlaty podílel kanoista Martin Fuksa, třetí titul přidal čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. O dva bronzy se podělili právě členové této posádky - Dostál na singlu a v deblkajaku Havel se Štěrbou.

Ve středu na pravidelné měsíční shromáždění zaměstnanců ASC Dukla úspěšní medailisté - šampioni Evropy - přinesli ukázat medaile a povyprávět o zážitcích a pocitech mistrů. Na setkání jim byly předány děkovné listy ministra obrany Vlastimila Picka, dresy Dukly se jménem a číslem 1.

Veliký kanoistický talent Fuksa si počínal na šampionátu suverénně. Třikrát postoupil do finále a ve dvou případech nenašel konkurenci. Nejcennější je výsledek z olympijské kilometrové trati, kde mj. porazil poslední olympijské vítěze na této trati Němce Sebastiana Brendela a Maďara Attila Vajdu.

Ve finále nechal dvacetiletý závodník Dukly Praha za sebou stříbrného Francouze Goubela o víc jak půldruhé sekundy. „Jelo se mi perfektně a mám obrovskou radost z toho, co se mi povedlo. Každopádně se jedná o můj nejlepší výsledek, vždyť jsem vyhrál mezi dospělými. Jak jsem se dostal na první místo, táhlo mě to do cíle,“ vyprávěl odchovanec nymburské kanoistiky, jemuž loni těsně unikly olympijské hry v Londýně.

Závod na poloviční distanci byl mnohem vyrovnanější, Fuksa si nechal soupeře ujet, ale v závěru jednoho po druhém předjížděl a vyhrál o sedm setin. „To nevadí, hlavně že mi podruhé zahrají hymnu,“ říkal před vyhlášením vítězů. „Tohle vítězství potvrdilo, že jdeme správnou cestou. Po dvacítce jsem zřejmě trochu nabral rozum a uvědomil si, že to dělám pro sebe,“ pokračoval s úsměvem po ceremoniálu.

Na finále dvoustovky už neměl dost sil a skončil sedmý, přesto už dokázal navázat na dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty 1996 Martina Doktora. „Martin Fuksa není objev tohoto šampionátu. Solidní výsledky předváděl už v uplynulých dvou letech v mládežnických kategoriích. Postupuje krůček po krůčku a už se dostal na velice vysokou úroveň. Podle mě je neuvěřitelně silnej a prokázal, že z něj roste špičkový závodník,“ prohlásil Doktor, jehož velice těší, že se v „jeho disciplíně“ našel tak skvělý závodník.

„Mám z toho radost a úspěch přeju jemu, ale i celé rodině, která se podílí na jeho přípravě,“ zmínil Martin Doktor dědu Josefa a otce Petra. „Nevím, jestli se dá říkat, že navázal na moje někdejší úspěchy, ale když to chcete přímo porovnat, tak já jsem na mistrovství Evropy nikdy dvě zlaté medaile nezískal. V tom případě se mu povedlo mě překonat,“ sdělil bývalý slavný kanoista, reprezentační trenér a dnes sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Třetí české zlato má „na svědomí“ bronzový čtyřkajak z Londýna. O jeho vítězství na kilometru nebylo od startu pochyb a postaral se o historicky první zlatou medaili pro české kajakáře na ME. „Letěli jsme do cíle a konečně prolomili bronzové prokletí,“ hlásil háček Havel. „Jelo se nám extrémně, neměli šanci,“ poznamenal Trefil. „Je to velké historické vítězství,“ doplnil nejstarší člen čtyřkajaku Štěrba. „Věřím, že jsme z českého čtyřkajaku vybudovali solidní značku.“

Vedle radosti přišel i smutek. Kanoistka Jana Ježová na dvoustovce, stejně jako kajakářka Anna Kožíšková na pěti kilometrech, obsadily na Rio Mondego těsně čtvrtá místa. Deblkanoisty Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka připravil o medaili nefunkční reproduktor startovacího zařízení, kvůli němuž vyjeli do kilometrového závodu se ztrátou a v cíli jim k bronzu chyběla desetina sekundy...


   zpět

Kalendář
kalendar
Získané medaile v roce 2018
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
25 9 13
CELKEM:       47
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2017
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
41 31 36
CELKEM:       108
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2016
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 39 31
CELKEM:       107
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2015
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 32 31
CELKEM:       100
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2014
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
34 31 32
CELKEM:       97
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2013
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
33 27 37
CELKEM:       97
Více informací o medailích

 

Dukla a OH

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net