LOGO DUKLA


23.2.2013 Cyklistka Jarmila Machačová se stala mistryní světa v bodovačce

Machačová: Dráhu po titulu v bodovačce určitě neopustím

Machačová: Dráhu po titulu v bodovačce určitě neopustím
Jarmila Machačová v duhovém dresu a vítězným kolem | Autor fotografie: Ivana Roháčková

4

Lepší výsledek ještě nezajela. A tak pro sedmadvacetiletou dráhařku Jarmilu Machačovou znamená titul v cyklistické bodovačce na MS v Minsku zatím absolutní vrchol kariéry. Na rozdíl od některých kolegů nepošilhává závodnice Dukly po silnici a potěšila ji informace, že by se bodovací závod mohl vrátit do pro programu příštích olympijských her.

AUTOR | MILAN NOVOTNÝ

S čím jste šla v Minsku na start?
V malinkém koutku duše jsem doufala, že by to tentokrát mohlo vyjít na zlato. Spíš jsem ale věřila, že urvu nějakou medaili. Před dvěma roky jsem v Holandsku získala stříbro, ale loni v Austrálii byla jen sedmá. Chtěla jsem se vrátit na stupně vítězů.

Bodovací závod je vždy veliká loterie. Rozhoduje spíš perfektní příprava, nebo se dá víc spoléhat na zkušenosti a vývoj závodu?
Je to závod, který je hodně o taktice, ale samozřejmě také o výkonnosti. Pokud tam člověk přijede v jezdecké formě a závodnickém pohodě, tak se dá předpokládat, že může bojovat o přední příčky. Podle mě je to spravedlivá disciplína.

Vy jste byla výborně připravená, jak jste konkrétně prodala svou formu?
Podařilo se mi se dvěma soupeřkami ujet pelotonu o kolo. To byl počátek úspěchu a k tomu jsem ještě bodovala ve spurtech. Měla jsem nastřádáno dost bodů, ale závěr se pro mě už tak příznivě nevyvíjel. Nakonec jsem měla štěstí a vedení o jediný bodík před Mexičankou Sofií Arreola-Navarro uhájila.

Jak se tvářily rivalky, když jste jim vyfoukla duhový trikot?
Jsme docela dobrá parta. Nepanuje mezi námi závist nebo nějaká zákeřnost, takže mi všechny upřímně gratulovaly. Vždycky si k úspěchu navzájem popřejeme.

Znamenalo pro vás zlato z Minsku vrchol kariéry?
Zatím určitě. Lepší výsledek jsem nikdy v životě nezajela.

Jak byste si přála na tento triumf navázat?
Sezona světovým šampionátem skončila. Teď si dám chvíli oddech a začnu s přípravou na příští závodní období. Budu startovat v silničních závodech a teprve až v říjnu začnou kvalifikace na Světové poháry pro další sezonu.

Jak vypadal šampionát v Bělorusku, o němž se referuje spíš negativně?
Měli to pěkně zorganizované, hotel a jídlo bez problémů. Minsk je v podstatě nové město, takže všechno fungovalo. Velodrom byl krásný, o takovém si u nás můžeme jen nechat zdát. Akorát tam měly nevhodně vyřešené toalety, protože na celou halu tam byl jeden dámský záchod. Takže jsem tam ve frontě strávila část času, který bych měla věnovat rozjíždění před závodem. A to bylo poněkud stresující.

V minulosti jste si stěžovala, že bodovací závod vypadl z programu OH. Nyní se zdá, že by se do Ria 2016 mohl zase vrátit. Je to pro vás povzbuzení?
Dřívější rozhodnutí bylo pro mě frustrující, protože omnium, které bodovačku nahradilo, není moje silná stránka. Ještě není návrat oficiálně potvrzený, ale pokud by to vyšlo, znamenalo by to pro mě o to větší motivaci do tréninku. Nemusím zdůrazňovat, co pro sportovce start na olympiádě znamená.

Jak se změní váš život po zisku zlaté medaile?
Myslím, že se nic zvláštního nestane (směje se)... Budu muset dál - a ne-li s větší intenzitou - trénovat a startovat na obvyklých závodech. Akorát si jako mistryně světa budu na bodovačkách oblékat bílý dres s duhovými pruhy.

Bude to pro vás znamenat určitou psychickou výhodu?
Tak to ještě nevím, ale každopádně budu všem soupeřkám víc na očích, takže spíš počítám s tím, že závodění bude pro mě ještě o něco těžší. Díky bílému dresu budu na dráze hodně svítit a pro každou soupeřku bude skalp mistryně světa znamenat velkou motivací.

Nemyslíte na to, že byste po vzoru některých kolegů změnila disciplínu, nebo dráhu aspoň víc kombinovala se silnicí?
To ne. Pro mě bude dráha dál prioritou a silnice zůstane zajímavou, ale hlavně přípravnou disciplínou. Samozřejmě se i na ní snažím dosahovat co nejlepší výsledky. Třeba loni jsem vyhrála časovku na mistrovství republiky, ale nepočítám, že bych proto měnila své zaměření. Je to pěkné, když se na silnici zadaří, ale když výsledky nepřijdou, nemrzí mě to tolik jako nezdar na dráze. Určitě ji neopustím.


   zpět

Kalendář
kalendar
Získané medaile v roce 2018
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
51 23 27
CELKEM:       101
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2017
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
41 31 36
CELKEM:       108
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2016
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 39 31
CELKEM:       107
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2015
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 32 31
CELKEM:       100
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2014
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
34 31 32
CELKEM:       97
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2013
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
33 27 37
CELKEM:       97
Více informací o medailích

 

Dukla a OH

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net