LOGO DUKLA


31.10.2012 Dukla se Saudkem pokřtila kalendář 2013 - Osobnosti z Nebe slávy

V Domě armády v Praze 31. 10. 2012 dvě hodiny před vyhlášením nejlepšího armádního sportovce proběhla tisková konference s prvním křtem kalendáře DUKLA 2013.

Kalendář s portréty olympijských medailistů a talentů armádního sportu vytvořený k 65. výročí vzniku armádního vrcholového sportu (1. října 1948) sektem pokřtil ministr obrany Alexandr Vondra, ředitel ASC Dukla plukovník Jaroslav Priščák, trojnásobný olympijský vítěz oštěpař major Jan Železný, držitel dvou stříbrných olympijských medailí skifař nadporučík Ondřej Synek a zlatí z londýnské olympiády moderní pětibojař poručík David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý.

Ministr Vondra ještě před křtem nejdříve poděkoval Janu Saudkovi, že spolupráci s Duklou nevzdává, ale že v ní pokračuje. „Já jsem kalendář dostal už včera, tak jsem ho donesl domů. Zatímco já jsem velký sportovní fanda, moje manželka ne, ale je fanynkou kalendářů Dukly od Saudka, o ten je vždycky velká rvačka, chtějí ho po mě žena i děti a včera se grémium usneslo, že toto je nejlepší a nejpovedenější kalendář. Zobrazení vynikajících sportovců dnešních dnů, ale i z minulosti symbolizuje propojení tradice Dukly s tou současností.“ zhodnotil kalendář, který vyšel v nákladu 5 000 kusů.

Popáté se do fotografování pustil světoznámý fotograf Jan Saudek. Na šestadvaceti stranách černobílého kalendáře zachytil 44 legend a osobností, které na dresech hrdě nosily nápis Dukla i současných hvězd armádního sportu, které Českou republiku reprezentují a sbírají pro ni medaile.

Saudek „dělník fotografie svůj soubor portrétů nazval „Nebe slávy“ a ke vzniku fotografií na zadní stranu kalendář napsal toto:
Byl to fantastický raut! Ale počkat! Počkat! Všichni si myslí, že raut je nějaká žranice – to zase prrr… Omyl. Ve slovníku je psáno: "Setkání vybrané společnosti." No – to bych prosil! Taky že jo!

Chtěl jsem tedy portrétování pojmout jako velkou společenskou událost: dámy ve večerních toaletách, důstojní gentlemani ve střízlivých tmavých kabátcích – žádné svaly, dresy, pot a nezměrné úsilí potřebné k dosažení vrcholu by neměly být patrné, ale pořád to oni: výkvět naší reprezentace.

Bývá opatrnickým zvykem nikoho zvlášť nejmenovat, ale když já musím: Jaroslav Holík přišel po strašné operaci, statečný a nezlomný chlapák – a předvedl mi jednou pro vždy, co je odvaha, bojovnost a silná vůle, kterou ostatně měl vždycky – jemu jsem vděčný za to, že mi ukázal, jak naše drobné starosti jsou k smíchu před lidskou velikostí. Ještě něco: všichni, od mladičké dívky Evy Samkové až po milovanou Danu dámu Zátopkovou, měli něco jedinečného: uměli to, co já neumím. A byli nejlepší. Nabral jsem z nich obrovskou sílu a hluboce, po slovansku se před nimi skláním.

A teď aby to znělo trochu vznešeně: přirovnávám ten společný portrét k nebi plnému hvězd, k oslnivé obloze. Viděl jsem tam hvězdy teprve vycházející, ale i už trvale zářící na tom mém nebi – a pár jich bylo té největší velikosti – to byli ti, které u nás každý zná.Na tohle nebe Slávy se já nikdy nedostanu, ale směl jsem se tam dívat – a to stačí.

Podruhé, už jako součást slavnostního večera kalendář Dukla 2013 pokřtili všichni armádní medailisté z londýnské olympiády, ředitel ASC Dukla a fotograf Jan Saudek s Pavlou Hodkovou.

 

 

   zpět

Kalendář
kalendar
Získané medaile v roce 2018
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
25 9 13
CELKEM:       47
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2017
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
41 31 36
CELKEM:       108
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2016
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 39 31
CELKEM:       107
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2015
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 32 31
CELKEM:       100
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2014
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
34 31 32
CELKEM:       97
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2013
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
33 27 37
CELKEM:       97
Více informací o medailích

 

Dukla a OH

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net