LOGO DUKLA


19.9.2012 Přijměte přání pevného zdraví, královno české atletiky Dano Zátopková

 

 

 V úterý 18. září 2012 přijal a ocenil ministr obrany Alexandr Vondra osmnáct úspěšných olympioniků, jejich osobní trenéry a vedoucí trenéry sportovních oddílů Armádního sportovního centra Dukla. Součástí programu přijetí olympioniků byla i slavnostní gratulace k 90. narozeninám olympijské vítězky a světové rekordmanky v oštěpu Dany Zátopkové.

Do salonku zaplněného armádními medailisty a olympioniky Dukly přivedl ministr obrany Alexandr Vondra legendu české atletiky Danu Zátopkovou. „Dámy a pánové, mám dnes vzácný doprovod, olympijskou vítězku a první dámu armádního sportu, paní Danu Zátopkovou. Zítra, tedy 19. září paní Dana oslaví 90. narozeniny,“ řekl ministr Vondra a usadil první českou zlatou olympijskou vítězku v oštěpu do křesla mezi armádní olympioniky. „Paní Dano, přijměte prosím ode mě i od všech přítomných přání pevného zdraví, všeho dobrého do dalších let. Máme vás rádi, váš nezničitelný elán, vaše zkušenosti Dukla stále potřebuje. V roce 1948 jste jako mistryně republiky v hodu oštěpem odjela reprezentovat Československo na olympijské hry do Londýna, tehdy ještě pod svým dívčím jménem Ingrová. To jméno, které má v dějinách našich ozbrojených sil významné místo. Dámy a pánové, dovolte mi, abych v této souvislosti připomenul, že kmotrem paní Zátopkové byl generál Sergej Ingr, ministr obrany československé exilové vlády v Londýně v letech 1940 – 1944. Jinými slovy - chuť porvat se s překážkami k některým rodům zkrátka patří a předává se, jak vidíte, z generace na generaci.“

Dana Zátopková pak převzala od ministra Vondry květiny a vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky za zásluhy v rozvoji sportu. Od dvojnásobné olympijské vítězky v oštěpu Barbory Špotákové dostala láhev červeného vína z Bordeaux, Dana Zátopková jí na oplátku věnovala jednu ze čtyř medailí z ryzího zlata, které nechala vyrobit ještě se svým mužem Emilem Zátopkem.

Ministr Vondra se poté obrátil na pozvané olympioniky: „Ještě před zahájením londýnské olympiády 2012 paní Dana českým závodníkům přála úspěchů a říkala, že i v naší malé zemi máme velké sportovce. Stalo se. Česká výprava do Londýna měla 133 reprezentantů a zástupci armádní sportu se v ní rozhodně neztratili a nebylo to dáno jen počtem čtyřiceti pěti sportovců, osmi žen a třiceti sedmi mužů. Londýnská olympiáda se stala pro armádní sportovní centrum naprosto výjimečnou. Dukla přivezla pět medailí a překonala tak svůj vlastní vynikající výsledek z roku 2004. Tři zlata vybojovali oštěpařka nadporučice Barbora Špotáková, Jaroslav Kulhavý na horském kole a praporčík David Svoboda v moderním pětiboji, stříbro získal Ondra Synek na skifu a jeden bronz vyjela posádka čtyřkajaku, která má historicky první medaili ve složení Josef Dostál, Daniel Havel, praporčík Jan Štěrba a Lukáš Trefil. Do olympijských tabulek se výrazně zapsali i ti, pro které tentokrát na stupních vítězů místo nezbylo. Co dělá sportovce olympijskými medailisty, evropskými a světovými šampiony? Odhodlání a ctižádostivost, tvrdý a důsledný trénink, k tomu je potřeba přičíst sebevědomí, které dokáže ze zdánlivě nenápadného závodníka udělat sportovní hvězdu první velikosti. Důležitá vždy byla, a je, podpora vašich blízkých, správná atmosféra v týmu a samozřejmě výborní trenéři, jaké Dukla vždycky měla. Jste nejen vyslanci armádního sportu, ale také reprezentanti své země, což není jen pocta, ale i závazek vzájemné důvěry. Česká veřejnost si váží toho co jste vykonali. Zejména pro mladé lidi, včetně vojáků, můžete být příkladem, jak ve sportu, tak i v odvaze a cílevědomosti, s níž lze naplňovat své životní ideály. Děláte svůj sport skvěle a děláte ho v Armádě České republiky, obojí je velmi důležité."

Ministr obrany po přečtení rozkazu za získané olympijské medaile propůjčil vyšší hodnosti, a to hodnost kapitána Barboře Špotákové a Ondřeji Synkovi, poručíka Davidu Svobodovi a nadpraporčíka Janu Štěrbovi. Všem medailistům udělil vyznamenání Záslužný kříž MO ČR.

Pozvaným olympionikům, jejich osobním trenérům a vedoucím trenérům oddílů Armádního sportovního centra v závěru předal ocenění a pamětní listy.

    zpět

Kalendář
kalendar
Získané medaile v roce 2018
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
25 9 13
CELKEM:       47
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2017
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
41 31 36
CELKEM:       108
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2016
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 39 31
CELKEM:       107
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2015
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 32 31
CELKEM:       100
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2014
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
34 31 32
CELKEM:       97
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2013
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
33 27 37
CELKEM:       97
Více informací o medailích

 

Dukla a OH

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net