LOGO DUKLA

9.8.2012 Bronzový olympijský finiš čtyřkajaku

Čtyřkajak Dukly Praha ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vybojoval pro Českou republiku bronzovou medaili. Druhá armádní medaile je na světě. Čtyřkajak vydřel bronz na trati 1 000 m. Bez medaile naopak dojeli deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří se umístili na pátém místě.

Čeští olympionici tak získali v Londýně již sedmou medaili a podařilo se jim překonat šest cenných kovů z předešlých her v Pekingu.

V rychlostní kanoistice jde o první medaili po šestnácti letech. Naposledy pod pěti kruhy uspěl kanoista Martin Doktor v Atlantě, kde dvakrát vyhrál. Pro české kajakáře je to první olympijská medaile v historii.

Vůdčí muž posádky Daniel Havel zvolil ve finále na startu mírnější tempo, a tak se posádka ze začátku dívala ostatním soupeřům na záda. „Na startu nám trošku ujeli, ale my jsme si dokázali jet to svoje a postupně jsme je dotahovali," líčil Havel. Zhruba po 250 metrech však zabrali a předvedli obdivuhodný výkon.  Začali stahovat náskok ostatních čtyřčlenných posádek a nakonec vydřeli třetí příčku. Dokonce bojovali i o stříbro. To jim však uniklo o malý kousek… Radost z bronzu v cíli byla veliká, tři z posádky hodili pádla do vody, takže ke břehu je musel dovést Štěrba, Pepa Dostál řval, až ho bylo slyšet na břehu, Dan Havel skoro plakal, …

Hned po medailové dekoraci a tiskovce na kanále Eton Dorney pogratuloval za fantastický výkon celé posádce ministr obrany Alexandr Vondra: „ Jeli jste skvěle a kdyby byla trať ještě o něco delší věřím, že jste byste dosáhli na stříbro. Odvedli jste vynikající reprezentaci kanoistice i armádnímu vrcholovému sportu.“

O olympijské medaili snila i posádka deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák. Na kilometrové trati obsadili svěřenci trenéra Libora Dvořáka páté místo. „Na vítězství to dnes nebylo. Lodě nám odjely, i když bronz visel nízko a docela jsme je i dojížděli," zhodnotil Dvořák. „ Dali jsme do toho všechno. Jsme úplně vyřízení, takže se nemáme se za co stydět, i když jsme jeli pro medaili," dodal a Radoň s ním souhlasil.

Pro všech šest závodníků Dukly startovali na olympijských hrách poprvé. Kajakář Josef Dostál jako nejmladší ve věku 19 let, loni závodil ještě v juniorské kategorii. Nejstarším je jedenatřicetiletý Jan Štěrba.

Muži - 1 000 m, C2:
1. Kretschmer, Kuschela (Něm.) 3:33,804, 2. Andrej Bogdanovič, Alexandr Bogdanovič (Běl.) 3:35,206, 3. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:36,414, 4. Bezuglyj, Prokopenko (Ázerb.) 3:37,219, 5. Radoň, Dvořák (ČR) 3:37,601.

K4: 1. Austrálie (T. Smith, D. Smith, Stewart, Clear) 2:55,085, 2. Maďarsko (Kammerer, Tóth, Kulifai, Paumann) 2:55,699, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Šterba) 2:55,850, 4. Německo 2:56,172, 5. Dánsko 2:56,542, 6. Slovensko 2:56,771, 7. Rusko 2:57,375, 8. Rumunsko 2:58,223.

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net