LOGO DUKLA

2.7.2012 Jako Víťa Veselý i čtvrtkař Pavel Maslák je mistrem Evropy

Včera se do Prahy vrátila historicky nejúspěšnější atletická výprava z mistrovství Evropy v historii samostatné České republiky.

Výprava 43 členů získala – tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a bronz ze štafety, zařadila se na sedmé místo v pořadí národů a tutéž příčku obsadilo Česko díky osmnácti umístěním do osmého místa. Konečný součet 68 bodů nemá v historii ČR obdoby.

21. mistrovství Evropy, které se konalo od 27. června do 1. července 2012 v Helsinkách, se účastnilo i 16 atletů z Armádního sportovního oddílu atletiky Dukla Praha a reprezentovali skvěle - zlato získali Víťa Veselý a Pavel Maslák, mužská štafeta na 4x 400 m překonala český rekord.

Svoji první medaili na velké akci - a hned zlatou - získal Vítězslav Veselý, který se stal evropským šampiónem v oštěpu. Veselý odjel do dějiště mistrovství jako lídr světových tabulek. Do soutěže vstoupil nevýrazným výkonem těsně za 74 metrů, hned v následující sérii se však o téměř deset metrů zlepšil a jak se později ukázalo, byl jeho hod do vzdálenosti 83,72 m vítězným.

Soupeři na něj útočili marně, nejvíce se mu nakonec přiblížil on sám, když v páté sérii poslal oštěp do vzdálenosti 83,51 m. Veselý, šestým rokem svěřenec trojnásobného olympijského vítěze a mistra světa Jana Železného, získal zlatou evropskou medaili, kterou se nikdy nepodařilo jeho trenérovi vybojovat.

„Novináři se mě zeptali, jestli bych mu ji dal. Já bych mu ji klidně dal, ale on by si jí nevzal,“ líčil Veselý na ruzyňském letišti. „Co bych s ní dělal, když není moje?“ smál se Železný. „Medailí mám dost. Tahle je fakt pěkná. Jediné, co mu závidím, že má hezkou medaili a že jí vyhrál ve Finsku, v Helsinkách. Oštěp je tam něco. To je bomba, když to sledujete z tribuny. Když jsem tam kdysi házel na mistrovství Evropy, tak jsem to nevnímal. Oni oštěp milujou.“

Druhé armádní zlato vybojoval talentovaný svěřenec Dalibora Kupky jednadvacetiletý Pavel Maslák, který ve finále čtyřstovky nedal svým soupeřům šanci a prolétl oválem za 45,24 s. Jen o sedm setin tak zaostal za svým národním rekordem z počátku června.

"Myslel jsem si, že to bude těžší. Hodně soupeřů ale odpadlo. Na zlato jsem si myslel od začátku, vždycky se ale může někdo naráz objevit, takže jsem to nechtěl podcenit," řekl nejrychlejší čtvrtkař Evropy.

Finálová umístění do osmého místa Halový vicemistr světa z Istanbulu Jakub Holuša chtěl na 800 m medaili a tak s pátým místem za 1:48,99 min nebyl spokojený:

„Chtěl jsem medaili, takže jsem trošku zklamaný. Na druhou stranu jsem přicestoval se sedmým časem, odvedl jsem, na co jsem v tuto chvíli měl. Ve finále jsem běžel nejlíp z těch tří běhů. Na víc to dneska nebylo.“

Pátou pozici, ale v novém českém rekordu za 3:02,72 min získala štafeta mužů na 4x 400 m ve složení Daniel Němeček, Pavel Maslák, Josef Prorok a Jakub Holuša. Šestá místa obsadili ve skoku o tyči výkonem 560 cm Jan Kudlička, desetibojař Roman Šebrle, který dal dohromady 8 052 bodů za výkony a potvrdil svoji nominaci na LOH do Londýna.

Diskařka Věra Cechlová si do svého sportovního životopisu připíše sedmé místo. Po čtyřech letech se konečně na významné soutěži probojovala do finále. Šedesátimetrovou hranici překonala o 8 cm.

Druhý český desetibojař Adam Sebastian Helcelet obsadil osmou pozici se 7 998 body. Stejné umístění získal výkonem 224 cm výškař Jaroslav Bába. K dnešnímu dni je na olympijské hry v Londýně, které začínají 27. července 2012, nominováno 44 armádních sportovců ASC Dukla.

Do 7. července se ještě nominační pole může rozšířit o atlety.

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net