LOGO DUKLA


Adresa: Císařská louka 1, 150 00 Praha 5 – Smíchov
tel.: 973 296 053
mob.: 777 336 361
e-mail: dukla.kanoistika@gmail.com
web: www.duklasport.cz
 
Vedoucí trenér: Petr Náprstek 
 Tajemník: Tomáš Odvárko
 Trenéři: Jan Andrlík, Libor Dvořák, Jerzy Dziadkowiec, Petr Fuksa, Viktor Legat, Karel Leština
 Servisman: Marek Bouší
 
Instruktoři sportu: Jakub Adam, Pavel Davídek, des. Josef Dostál, nrtm. Filip Dvořák, Martin Egermaier, Martin Fuksa, Daniel Havel, Anna Kožíšková, Patrik Kučera, Michael Odvárko, nrtm. Jaroslav Radoň, prap. Jan Souček, Jana Šebestová, nrtm. Jan Štěrba, Jakub Špicar, des. Lukáš Trefil
 
 
HISTORIE ASO KANOISTIKY
 
Kanoistika se stala součástí armádního sportu v ATK v roce 1948. Vlastní oddíl kanoistiky byl založen v letech 1950-1951, předtím jednotlivci působili v rámci jiných sportů. Trenérsky a organizačně oddíl vedl závodník Lubomír Vambera, který sám byl na OH v Helsinkách šestý na K1 1000 m. V roce 1952 přišel úspěšný sportovec a pozdější dlouholetý trenér František Čapek. K tréninku sloužila loděnice Důstojnického klubu vodních sportů na Císařské louce na Smíchově.
 
V roce 1955 se na sousedním pozemku podařilo dokončit novou loděnici lépe vyhovující rozvíjející se činnosti kanoistů i veslařů, kteří ji užívali společně. Kvalitní podmínky a náročná příprava vedla již v tomto období k úspěchům, kanoisté i kajakáři startovali na MS a OH.
Po rozhodnutí o odchodu kanoistiky z Prahy do Litoměřic v roce 1956 do podmínek blízkých bojovým útvarům znamenalo vážnou existenční krizi, hrozilo dokonce ukončením činnosti. Nejsložitější etapa kanoistiky naštěstí trvala jen krátce – v roce 1959 se podařil návrat do Prahy, byť loděnice byla využívána oddílem Žižka Praha.
 
Oddílu se dostalo podpory armády, rozšiřoval se počet sportovců a trenérů a narůstaly i sportovní úspěchy. Rudolf Pěnkava přivezl stříbrnou medaili z MS 1966. Na OH se svým umístěním přiblížili k medailím Jiří Čtvrtečka - čtvrtým v Mexico City a Ladislav Souček pátým místem v Mnichově.
V roce 1976 zahájili trenérskou činnost v Dukle kajakář Ladislav Souček a kanoista Jiří Čtvrtečka, poté co ukončili závodní činnost po OH v Montrealu. V roce 1978 předal vedoucí trenérskou funkci František Čapek Součkovi. V letech 1985-1993 působil v trenérské funkci bývalý úspěšný kajakář Viktor Podloucký.
Trenér Čtvrtečka připravil na vrcholné soutěže řadu výborných kanoistů, mezi nimiž se nejvýrazněji prosadili Petr Procházka, Alan Lohniský, Jan Bartůněk, Tomáš Křivánek, Waldemar Fibigr a Pavel Bednář. Mezi kajakáři vedenými trenérem Součkem se mezinárodně prosadili postupně Tomáš Suder, Vladimír Dolejš, Pavel Havelka, Miloš Reich, Jan Boháč a Attila Szabó, který přivezl stříbrnou a bronzovou z Duisburgu v roce 1987 a zlatou z Plovdivu v roce 1989. V témže roce byl vyhlášen nejlepším sportovcem republiky.
 
V roce 1985 po zřízení Střediska vrcholového sportu mládeže bylo Armádní sportovní družstvo kanoistiky rozšířeno o družstvo mládeže. Jeho trenérem se stal kajakář Vratislav Odvárko, od roku 1993 i kanoista Jiří Vrdlovec a od roku 2001 Martin Otáhal. Družstvo se stalo potřebnou základnou pro doplňování oddílu.
V době výstavby nové loděnice kanoisté a kajakáři využívali pronajaté prostory v loděnici Sparty na protějším břehu Vltavy. Od roku 1997 se znovu usadili spolu s veslaři v moderní, všestranně vybavené loděnici, postavené na místě původní, která byla zbořena.

Velikého úspěchu dosáhla v roce 2012 posádka čtřkajaku ve složení Jan Štěrba, Daniel Havel, Josef Dostál a Lukáš Trefil na OH v Londýně, když se jim podařilo vybojovat bronzovou medaili. 

Poslední léta jsou ověnčena četnými úspěchy nejen v mládežnických kategoriích. Kajkářka Anna Kožíšková dokázala několikrát dosáhnout na medailové umístění na mistrovství světa v maratonu a v roce 2015 dokonce vybojovala zlato. 

Postupně vyrostla nová generace špičkových závodníků, kde se velde posádky čtyřkajaku, který dokázal na OH v Riu de Janeiru obhájit bronz, objevuje nová výrazná osobnost české kanistiky, Martin Fuksa, který společně s Pepou Dostálem sbírá tituly mistra Evropy i světa a stabilně se na světových šampionátech umísťuje na pódiu.

Na OH v Riu 2016  dokázal kromě bronzového čtřkajaku vybojovat stříbrnou medaili ještě Josef Dostál na singlu. Martinu Fuksovi bohužel závod tolik nevyšel, ale přesto ukázal, že se s českou kanoistikou musí počítat.   Kalendář
kalendar

kalendar
Získané medaile v roce 2017
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
3 3 8
CELKEM:       14
Více informací o medailích


Získané medaile v roce 2016
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 39 31
CELKEM:       107
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2015
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
37 32 31
CELKEM:       100
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2014
z OH, MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
34 31 32
CELKEM:       97
Více informací o medailích

Získané medaile v roce 2013
z MS, ME, MSJ, MEJ a CISM
Zlato Stříbro Bronz
33 27 37
CELKEM:       97
Více informací o medailích

 

Dukla a OH

logo olympijských her

HISTORIE, NOMINACE SPORTOVCŮ, VIZITKY ARMÁDNÍ REPREZENTACE, ČESKÁ VÝPRAVA, OBLEČENÍ, MASKOTI, PROGRAM, SPORTOVIŠTĚ, VESNICE, ROZHOVORY, FOTOGRAFIE, VIDEO, VÝSLEDKY, STATISTIKA, MEDAILE.

Vytvořil: Hrasek.net